Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

13.03.2009
piątek

WWW ma 20 lat

13 marca 2009, piątek,

Dziś oficjalna rocznica narodzin WWW. To już dwadzieścia lat minęło, gdy Timothy Berners-Lee, brytyjski informatyk pracujący w CERN, czyli Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek w Genewie zaproponował system komunikacji i wspólnego zarządzania cyfrowymi zasobami danych i dokumentów (Oficjalna witryna 20. rocznicy), „Information Management: A Proposal”. Ilka Tuomi, fiński badacz procesów innowacyjnych napisał książkę „Networks of Innovation”, w której przedstawił doskonała analizę narodzin WWW. Jak wiele przypadków przed i po 13 marca 1989 r. musiało się złożyć w całość, byśmy dziś mogli mówić o internetowej rewolucji. Słusznie za głównego twórcę WWW uznaje się Bernersa-Lee. Nie odniósłby on jednak sukcesu, gdyby nie zupełnie chybione pod względem komercyjnym przedsięwzięcie Steve’a Jobsa, komputer Next i system operacyjny NextStep (Projekt Jobsa, gdy został wyrzucony z Apple’a). Dzięki tym komputerom i ich systemowi operacyjnemu Berners-Lee nie musiał rozwiązywać złożonych problemów programistycznych, mógł zająć się połączeniem gotowych cegiełek. Kolejny szczęśliwy przypadek, to decyzja władz CERN, by za namową Bernersa-Lee umieścić protokoły i specyfikację techniczną WWW w domenie publicznej. Dzięki temu już w 1991 w Finlandii powstała pierwsza przeglądarka tekstowa, a potem w 1992 r. przeglądarka graficzna. Patrząc z jeszcze większej perspektywy,  należy uznać WWW za jeden z największych sukcesów europejskiej integracji, wszak CERN był jednym z  kluczowych elementów europejskiego procesu.
Poniże krótki filmik przypominający narodziny WWW.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. http://www.Antymatrix... dla mnie zbyt poważne, jednak bardzo pouczające. Pomimo pogłębiającej się komercjalizacji życia, daje się zauważyć pęd młodzieży do nauki. To powoduję coraz bardziej zauważalną przepaść dwudziestolatków od reszty społeczeństwa.Odmienna mentalność a także postawa wobec wydawałoby się nam, oczywistych spraw, może być powodem zbliżających się kłopotów, które za jakiś czas wynikną z barku zrozumienia i coraz większej różnicy miedzy pokoleniami. Kto tego nie dostrzega jest na pozycji przegranej. Ta myśl nasunęła mi się czytając poprzedni wpis dotyczący seriali. Wprawdzie nie oglądam żadnego, ale nie seriale a wypowiedzi młodych ludzi dają dużo do myślenia.

  2. najbardziej podoba mi się filmik o śrubkach, a anglojęzyczne wersje mogą posłużyć do doskonalenia tego dziwnego ale jakże pięknego języka 🙂

  3. Tim Berners-Lee o wyzwaniach stojących przed Siecią i światem: czyli w skrócie jak ze „smogu informacyjnego” uzyskać „surowe dane” :
    http://www.ted.com/talks/tim_berners_lee_on_the_next_web.html

  4. Strony WWW, ale sam Internet to co innego. Sama transmisja po TCP/IP / socketowa była wcześniej. Wiadomości można było przesyłać wcześniej, a jako że WWW winna nieść właśnie wartość informacyjną to i chyba wiek www jest większy.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php