Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

4.06.2009
czwartek

Antymatrix, reaktywacja

4 czerwca 2009, czwartek,

Drodzy Czytelnicy, po długiej przerwie „Antymatrix” rusza na nowo. Przepraszam za milczenie. Kończyłem jednak książkę, która zajęła sporo czasu w ostatnich latach – „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” ukaże się nakładem W.A.B. na początku sierpnia. Będę informował. Obok tego kończyłem pracę nad podsumowaniem Narodowego Programu Foresight Polska 2020, a pod koniec maja ruszył w ramach Collegium Civitas Ośrodek Badań nad Przyszłością, którym mam przyjemność kierować. Także na bieżąco będę informował o jego działaniach. To tyle sprawozdania, żeby się trochę usprawiedliwić.

Mamy jednak 4 czerwca, 20 lat minęło – nie będę jednak dołączał do narodowych wspominek, choć pamiętam doskonale, jak wtedy z dużą radością przenosiłem za pomocą kartki wyborczej PRL do historii. Fajnie było.

Dziś chciałem polecić inicjatywę „Polski młodych”, którzy zapraszają do elektronicznego głosowania nad najważniejszym problemem dla Polski. To test systmu elektronicznego głosowania, ktory zdaniem ekspertów z jakimi współpracowała „Polska młodych”, spełnia wszelkie wymogi systemu zdolnego do obsługi wyborów. Należy wejść na stronę: http://www.e-glosowanie.org/ , zarejestrować się i podążać za instrukcjami. Najważniejszych pięć celów na najbliższe 20 lat (lista poniżej) zostało wybranych w niedzielę 31 maja podczas obrad okrągłego stołu, publicznej debaty nad przyszłością Polski (niestety, nie dałem rady dotrzeć). Poniżej lista 5 priorytetów, podczas głosoania można wybrać jeden z nich:

1. Reforma systemu edukacji – nauczanie zasad współpracy,
kształtowanie postaw otwartości i zaufania oraz nowoczesne metody
kształcenia
2. Stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych
3. Realna demokracja, wolny rynek, Polska państwem prawa, mechanizmy
gwarantujące ochronę praw człowieka i obywatela
4. Rozwój infrastruktury drogowej ,kolejowej, lotniczej i energetycznej
5. Polityka prorodzinna – zachęcanie pracodawców, by zatrudniali
kobiety; powszechny dostęp do żłobków i przedszkoli; brak konieczności
wyboru – sukces zawodowy czy dziecko; prorodzinny system podatkowy

Zachęcam także do spojrzenia na serwis glosuje.com.pl , tu można sprawdzić swoje preferencje polityczne i który z kandydatów na europosła najlepiej pasuje naszym zapatrywaniom. Sprawdziłem się, wyniki wyszły całkiem rozsądne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Ja ze swojej strony do punktu 3 bym dopisał to, czym miała zająć się z założenia komisja sejmowa Przyjazne Państwo – review całości przepisów prawnych, walkę z inflacją regulacji prawnych. Niektóre aspekty życia regulowane są przez tyle przepisów, sensownych pojedynczo, razem tworzących niestrawną truciznę.

 2. Sprawdziłem się na stronie glosuje.com.pl i wyszło, że powinienem głosować na Samoobronę (77%), Centrolewicę (69%), PPS(68%), SLD-UP (61%), PSL (60%), a PO, na którą prawdopodobnie zagłosuję, znalazła się dopiero na 8 miejscu…

  Przeglądając wyniki tak się zastanawiam, czy poszczególni kandydaci nie pomylili przypadkiem partii, do których powinni należeć. Preferencje kandydata PO Ludomira Michała Penciny pokrywają się z moimi w 69%, ale już p. Adama Dudy, również z PO w zaledwie 29%… Preferencje Karoliny Jankowskiej z Centrolewicy w 85%, ale Izabeli Desperak w 27%… W Libertas Carlo Paolicelli 69%, ale Franciszek Jan Michera 31%…, itd.

  Jak w jednej partii mogą działać ludzie o tak skrajnych poglądach politycznych? Jak ufać takiej partii? Głosowanie powinno dotyczyć konkretnych osób, a nie partii, inaczej nie ma sensu.

 3. Do głosowania przez Internet nie wszyscy są tak optymistycznie nastawieni. Niektórzy widzą w tym pewne zagrożenie, bo pewne mechanizmy, wykorzystane w systemie do głosowania, nie będą w pełni zrozumiałe przez większość społeczeństwa, a to daje pole do manipulacji. Specjaliści (szczególnie ci, którzy brali udział w tworzeniu systemu) zapewniają, że wszystko jest bezpieczne, ale cóż mają mówić?
  Dlatego warto dziś zagłosować, żeby sprawdzić, czy to faktycznie działa.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mnie z kolei najwyższa zgodność wyszła na poziomie 78% u kandydata spoza mojego okręgu… Chyba jakiś dziwny jestem. Ale genialna jest opcja sprawdzenia jak dany kandydat odpowiadał na konkretne pytania! Dzięki temu jedna z moich wyborczych preferencji zmieniła się dość drastycznie. Bardzo polecam!

 6. Mam caly czas duze watpliwosci od e-glosowania. Daje mi do myslenia stala, ekspercka krytyka osob zwiazanych z ISOC Polska. Mam tez wrazenie, ze dyskusja publiczna w tej kwestii rzadko dotyka kwestii merytorycznych. Moze z koniecznosci, bo temat jest trudny, ale grozi to popadniecie w tzw. „hype”.

  Zaskoczylo mnie tez 5 wybranych celow. Z pierwszymi dwoma zgadzam sie w pelni. Ale trzeci juz zaskakuje – tak sformulowany sugeruje, ze mamy maj 1989 roku. Mozna oczywiscie poprawiac w Polsce mechanizmy demokratyczne, rynkowe, czy prawne, ale demokracje, wolny rynek i panstwo prawa juz mamy.

  Odnosnie punktu czwartego – az sie prosi, by dodac tam infrastrukture telekomunikacyjna.

 7. A ja bardzo dziękuję za link do glosuje.com.pl

  Po wypełnieniu testu i sprawdzeniu odpowiedzi kandydatów z mojej partii zagłosowałem na postać mało medialną, ale za to podzielającą moje spojrzenie na UE. Co prawda nie mam tej satysfakcji, że mój kandydat dostał się do Parlamentu, ale po raz pierwszy od dawna jestem zupełnie spokojny, że głosowałem sensownie.

  A na e-glosowanie.org oczywiście jestem już zapisany. Bardzo jestem ciekaw czy projekt wypali.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php