Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

11.10.2009
niedziela

IV Kongres Obywatelski, już za tydzień

11 października 2009, niedziela,

Już za tydzień, 17 października w Warszawie w Szkole Głównej Handlowej odbędzie się już IV Kongres Obywatelski, tym razem pod hasłem „Razem wobec przyszłości”. W zapowiedzi czytamy:

Najważniejszym wyzwaniem, wobec którego stoimy jako Polacy w następnym dwudziestoleciu jest poprawa zdolności do współdziałania, lepsze wykorzystanie potencjału zbiorowego, zbudowanie naszego prawdziwego RAZEM. Temu właśnie wyzwaniu będzie poświęcony IV Kongres Obywatelski. Będziemy się wspólnie zastanawiali, jakie drogi wiodą do naszego Razem w XXI wieku. Czy chcemy tworzyć wspólnotowość opartą na systemie wartości i tożsamości, czy na określonych zasadach, czy może na wspólnych celach i działaniach? Chcemy też jeszcze raz zapytać: do czego nam jest potrzebna tak naprawdę podmiotowość zbiorowa w XXI wieku i na jakich wyborach cywilizacyjnych oprzeć naszą dalszą modernizację i rozwój.

Program jest bardzo bogaty, nie zabraknie ciekawych mówców i dobrych debat (ja uczestniczę w sesji „Priorytety rozwoju gospodarczego do 2030 r.”, tu tekst roboczy z założeniami mojej wypowiedzi). Zapraszam, wstęp wolny, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Niestety jest jakiś problem z linkiem do tekstu roboczego.

 2. @Zbigniew Łukasiak: teraz powinno działać, dziękuję za zgłoszenie problemu i pozdrawiam

 3. bardzo interesujący jest Pana tekst roboczy, jednakowoż niepotrzebne są słowa innowacyjny, innowacyjność i zakończenie tez jakieś niezrozumiałe 🙁
  Przydałby się jakiś krótki żart/ tak ponoć robią na zachodzie ale nie wiem dokładnie czy to prawda/ Przykład ;; . przychodzi pacjent do lekarza, ze zdjęciem żołądka.Lekarz pyta pacjenta; czy panu wygodnie z tym zegarkiem w środku ? pacjent odpowiada ; no właśnie nie, bo trudno go nakręcać 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Edwinie,

  czy pomyślna rejestracja udziału w jednej z debat tematycznych umożliwia udział w sesjach plenarnych przed i po debatach tematycznych ?

 6. @Voltampere: dokładnie tak, rejestracja otwiera drzwi do całego Kongresu

 7. Dlaczego warto pojawic sie na Kongresie Obywatelskim:
  Na sesji KO spotkaja sie dwie strony potencjalnego ‚konfliktu’ w sprawie pisania strategii dla szkolnictwa wyzszego do 2030 r. Instytut Badan nad Gospodarka Rynkowa jest wraz z E&Y czlonkiem konsorcjum, ktore wygralo publiczny przetarg na napisanie strategii. Polskie Forum Obywatelskie, organizator kongresu, jest scisle powiazane z IBGR. Na sali spotkaja sie wiec potencjalni autorzy dwoch strategii i Pani Minister, czyli przedstawiciel konstytucyjnych wladz RP posiadajacy mandat polskiego spoleczenstwa do podejmowania w jego imieniu decyzji. W moim osobistym odczuciu mamy obecnie do czynienia z mala nauka demokracji – jako spoleczenstwo quasi obywatelskie. Powinnismy w koncu nauczyc sie rozrozniac takie slowa jak eksperci/lobbysci, konsultacje/dyktat. Inaczej spoleczenstwo bedzie sobie wybieralo swoich konstytucyjnych przedstawicieli a i tak o ksztalcie stosownych ustaw beda decydowali adwokaci, ordynatorzy, rektorzy czy… wlasciciele jednorekich bandytow! Nie ma innej mozliowosci kontroli jak pelna jawnosc procesu legislacyjnego. Rzad juz planuje (Rada Ministrów zmienia tryb pracy – google serach) wprowadzic do konca roku w internecie pelna jawnosc przebiegu prac Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Czas by rowniez udostepniac stenogramy z posiedzen PODkomisji sejmowych – czas by spoleczenstwo, a zwlaszcza srodowisko akadmickie, moglo sledzic kto i dlaczego zmienia rzadowy projet A w projekt B… Na razie jestesmy zdani glownie na plotki i przecieki – niestety!!!

 8. Zaciekawił mnie tekst roboczego Pana wystąpienia. Jeśli dobrze zrozumiałem przedstawia Pan własną pozytywistyczną w duchu wizję technologicznej ucieczki do przodu. Przekuwanie naszych słabości w elementy konkurencyjności brzmi porywająco, ale nie do końca mnie przekonuje. Jednak GE nie wymyślił biotechnologii ani proekologicznych technologii, a tylko dołączył się do silnego juz wówczas (w chwili podejmowania decyzji) trendu inwestycyjnego. Jest to chyba zwykła dywersyfikacja działalności i lokowanie nadwyżek kapitałowych. Odgórne zadeklarowanie, że w Polsce biotechnologia powinna się koncentrować na rozwoju odnawialnych źródeł energii niczego nie przyniesie oprócz doprowadzenia do przemianowania uczelnianych katedr biotechnologii medycznej na powiedzmy katedry biotechnoenergetyki. Narzucanie jakiegokolwiek priorytetu w sytuacji gdy w kraju mamy nie więcej niż 50 firm biotechnologicznych da mizerne rezultaty. Natomiast decyzja choćby jednego potentata finansowego z branzy energetycznej takiego jak Orlen, który zechciałby się pochylić nad tym raczkującym dopiero mini-sektorem polskiej gospodarki i stworzył wzorem potentatów z branży farmaceutycznej własny fundusz inwestycyjny wysokiego ryzyka mogłoby spowodować oddolnie reakcję łańcuchową. Niestety widzę w tym scenariuszu jeden podstawowy problem. Orlen tak jak i inni potentaci w tej branży są w mniejszym lub większym stopniu kontrolowani przez Skarb Państwa, a to oznacza, że nikt tam nie podejmie decyzji, która zawiera element ryzyka i wizję wieloletniej strategii. Jeśli z kolei spółki te zostaną sprywatyzowane to kontrolę przejmie kapitał międzynarodowy, który nie będzie zainteresowany lokowaniem takich projektów akurat w Polsce. Słowem Pańska wizja jest niezwykle ciekawa, ale nie widzę realnego sposobu jej realizacji.

 9. @Jarek: cóż, mam podobne wątpliwości…

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php