Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

4.01.2010
poniedziałek

2010, cyfrowy przełom?

4 stycznia 2010, poniedziałek,

Dziękuję za wszystkie komentarze dotyczące „Avatara”, jak widać spór o ten film jest gorący. Niezależnie jednak od opinii dotyczących oceny samego filmu wpisuje się on w szereg wydarzeń, jakie miały miejsce w 2009 r., a dla których właśnie rozpoczęty rok 2010 będzie okresem próby. Pisałem już o wprowadzeniu na rynek międzynarodowy oferty Kindle 2 Amazona. Amazon poinformował podsumowując okres sprzedaży świątecznej, że liczba zamówień na książki w formacie elektronicznym po raz pierwszy przekroczyła liczbę zamówień na książki tradycyjne. Niestety, Amazon nie podaje dokładnych liczb, nie wiadomo więc na ile powstał nowy rynek czytelniczy, a na ile czytelnictwo elektroniczne rozwija się kanibalizując tradycyjne. W każdym razie cyfrowe technologie dojrzały w końcu do tego stopnia, by rzeczywiście zrealizować ogłaszane od lat zapowiedzi.

James Cameron doczekał się takiego rozwoju technik wideo, by realizować swoje odkładane od lat marzenia. Czytelnicy już prawie zbliżają się do tego momentu, potwierdzając że nadchodzi decyzjami konsumenckimi. Co przeważy szalę? Wielu analityków stawia na kolejny hit Apple – ma nim być tablet, być może będzie nazywał się iSlate (choć na giełdzie pomysłów chodzą również inne nazwy). Niektórzy powołując się na przecieki mówią, że nowe cudo będzie wyglądać jak większy iPhone, ze wszystkimi jego zaletami wzbogaconymi o kwestię najważniejszą – wielkość ekranu. Już iPhone z aplikacją umożliwiającą czytanie ebooków z Amazona okazał się być najpopularniejszym czytników. Czym stanie się „większy iPhone”?

Przekonamy się, jeśli rzeczywiście Apple zdecyduje się na ogłoszenie nowego produktu, o czym przekonamy się już w styczniu. Dane Amazona pokazują, że rynek jest gotowy – potrzeba jednak czegoś lepszego pod względem technicznym, niż Kindle. Sprawdza się on doskonale jako koncepcja polegająca na świadczeniu usługi, jaką jest łatwy dostęp do treści (książek, czasopism). Ciągle jednak technologia wyświetlacza nie rzuca na kolana, zapewnia niezły komfort czytania zwykłych książek, lecz już znacznie słabiej z bardziej złożonymi tekstami, nie mówiąc o tekstach z kolorowymi ilustracjami.

Ciekawe cz Apple zdoła dokonać kolejnego przełomu, a jeśli tak, to czy mocniej wkroczy na rynek treści drukowanych. Zmierzyć się będzie musiał nie tylko z Amazonem, lecz także z Google. Ciekawe też, na ile walka gigantów wpłynie na polski rynek cyfrowej kultury również w rozdaniu wydawniczym. Już przyzwyczaiłem się do porannej lektury „International Herald Tribune” i „Le Monde’a” na Kindle, brakuje mi jednak polskich gazet. Do najbliższego kiosku z prasą mam 20 minut, do komputera bliżej, lecz prasa lepiej smakuje z kawą, na fotelu, a nie przy biurku. Polski eClicto, system który obecnie intensywnie testuję na ten akurat problem na razie nie odpowiada.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. być może Blio, nowy format opracowany przez Kurzweila, poprawi dostępność e-booków
  http://www.komputerswiat.pl/nowosci/programy/2010/01/blio—format-e-booka-na-komorki.aspx
  plus wyswietlacz AMOLED na przykład, albo zastosowanie w urządzeniach przenośnych kolorwego e-papieru, który ponoć ma w tym roku trafic do produkcji.
  W każdym razie, sysytem rozpowszwechniania informacji z pewnością się zmieni w najbliższych latach. Prognozy Nokii, pokazujące że większość ich komórek to będą urządzenia z ekranami dotykowymi, coś o tym mówi.

 2. tu więcej o Blio, o jego planowanej prezentacji na CES2010 w las Vegas

  http://pclab.pl/news40428.html

 3. Rozwój rynku ebooków podąża jak na razie w ślepą uliczkę. Przeważa tendencja do tworzenia zamkniętych systemów (czytnik plus magazynowanie ebooków na portalu księgarni) przywiązujących klientów do danej księgarni, jak na przykład Amazon, B&N czy eclicto. Cel z perspektywy oferujących jest oczywisty i zrozumiały – chodzi o przywiązanie klienta do własnej oferty. Z punktu klienta jest on jednak nie do zaakceptowania. Nikt z nas przecież nie kupuje książek tylko i wyłącznie w jednej księgarni. Nawet jak oferta tej księgarni jest aktualnie bardzo dobra nie lubimy takich ograniczeń, bo nie są one praktyczne. W czasach gdy konsumenci decydują co i gdzie kupią te trendy na rynku ebooków są zdecydowanie przestarzałe.

  Prawdziwy rozwój rynku nastąpi gdy pojawią się otwarte formaty i na nich bazujące usługi, a wszelkie ograniczenia ze strony oferujących serwis znikną.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. co do tego produktu polecam książki o cyklu życia produktu i jego zarządzaniem: The Product Manager’s Handbook : The Complete Product Management Resource, http://www.sme.org/downloads/communities/techgroups/plm/matrix.pdf; Product Lifecycle Management: 21st century Paradigm for Product Realisation; Global Product: Strategy, Product Lifecycle Management and the Billion Customer Question i inne artykuły o product life cycle i product life cycle management.
  co do jego specyfikacji jest dosyć dobra (http://www.pdaclub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=16835:islate–specyfikacja-ju-znana&catid=49:sprzet&Itemid=91), ale nadal to co podają to wycinek dokumentacji a o nowym produkcie, można tylko się zastanowić czy jego cykl życia nie będzie taki sam jak „sezonowego dziwactwa”. warto też się zastanowić nad kondycją firmy i jej produktami. Szef Apple’a Steve Jobs był podekscytowany faktem, iż kwartalna sprzedaż telefonów i komputerów firmy nie była jeszcze nigdy tak duża, ale świetne wyniki są częściowo rezultatem czerwcowej premiery nowego iPhona 3GS i obniżenia ceny poprzedniej wersji telefonu.Do wzrostu sprzedaży komputerów przyczyniło się z kolei wprowadzenie nowego sytemu operacyjnego Snow Leopard. polecam też: http://www.eweek.com/c/a/Apple/Apple-Predictions-for-2010-iPhone-on-Multiple-Carriers-iSlate-Beatles-198004/

 6. Komunikat Amazona o większej liczbie zamówień na książki w formacie elektronicznym niż na książki tradycyjne dotyczył samych dni świątecznych i choć jest to fakt znaczący, to myślę że trudno tu mówić o przełomie. Czytnik Kindle był jednym z najpopularniejszych prezentów kupowanych w Amazonie. W efekcie w święta zbiegł się znaczący spadek liczby zamówień książek papierowych (kto w święta zamawia książki?) z falą zakupów dokonywanych przez nowych użytkowników czytników. Długo jeszcze książki papierowe będą znacznie częściej kupowane.

 7. a ja sie najbardziej ciesze z tego, ze kindle dx teraz tez bedzie dostepny w europie. z whispernetem i wszystkim. od 19 stycznia.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php