Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

10.01.2010
niedziela

Manifest Nooawangardy, reaktywacja

10 stycznia 2010, niedziela,

Ukazała się właśnie (nakładem Fundacji Modern Art Means Modern Artist Language MAMMAL i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) książka poświęcona Manifestowi Nooawangardy, który prezentowałem w wakacje ub.r. Książka zawiera teksty poświęcone Manifestowi: wyjaśnienia, interpretacje, krytyki takich autorów, jak: Paweł Mościcki, Andrzej W. Nowak, Barbara Markowska, Grzegorz Borkowski, Jan Sowa, Jakub Banasiak, Łukasz Ronduda, Adam Mazur, Andrzej Nowak. Redaktorem publikacji jest Łukasz Ronduda. Zamieszcza link do pliku z moim tekstem otwierającym książkę: „Manifest Nooawangardy – sztuka w epoce kapitalizmu kognitywnego”. (Tekst sprzed redakcji, może więc nieznacznie różnić się od wersji wydrukowanej).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Szanowny Panie Redaktorze, z zainteresowaniem przeczytałem Pana tekst. Znalazłem w nim myśl zapewne nie najważniejszą dla głównego toku narracji, ale wyrażoną dość zdecydowanie. Mianowicie pisze Pan, że „na przełomie XX i XXI wieku, gdy trudno było mieć wątpliwości, że ekonomia neoklasyczna niewiele już wyjaśnia”.

  Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie lub rozwinięcie stanowiska o nieprzydatności ekonomii neoklasycznej?

 2. @chaos1024: Dzięki za komentarz. Proszę sprawdzić? czy znajdzie Pan choć część odpowiedzi w tekście: http://archiwum.polityka.pl/art/smierc-czlowieka-ekonomicznego,385317.html Jeśłi nei, to proszę o sygnał, będę tłumaczył się dalej. Pozdrawiam

 3. Ponownie z zainteresowaniem przeczytałem Pana artykuł.

  Moim zdaniem, teza o śmierci homo economicusa jest znacząco przedwczesna. Koncepcja ta pojawiająca się w naukach ekonomicznych od około 200 lat, od początku spotykała się z krytyką. Nasza racjonalność jest bowiem o wiele bardziej ograniczona niż wynika to z tego modelu. Można oczywiście dyskusje pogłębiać i zestawiać argumenty za i przeciw homo economicusowi, ale faktem jest, że w czasie tych dwustu lat teoria ta nie doczekała się następcy, który mógłby ją w pełni zastąpić.

  Oczywiście jest ekonomia behawioralna, która neguje pełną racjonalność homo economicusa. Zapewne do niej odwoływali się nobliści w cytowanej przez Pana książce. Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej ekonomii behawioralnej [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekonomia_behawioralna ] to okaże się, że jest ona zbiorem poprawek, upgradow, wyjatków nakładanych na własnie na homo economicusa. Wikipedysci opisuja to w następujący sposób „Generalnie mówiąc ekonomia [behawioralna] mieści się w ramach neoklasyczności, jednak standardowe założenie racjonalnego zachowania jest często kwestionowane”.
  Prawdopodobnie najbardziej znana koncepcja w ramach ekonomii behawioralnej to teoria perspektywy [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_perspektywy ], ktora opisuje niezwykle wąski wycinek rzeczywistości. Inne zagadnienia ekonomii behawioralnej sa również wycinkowe [cytuje za wiki: Efekt posiadania -Niechęć do nierówności -Recyprokacja -Hipoteza cyklu życia -Niespójność dynamiczna]. Brak jednej całościowej teorii z zakresu ekonomii behawioralnej jest ewidentnie widoczny.

  W moim odczuciu, na razie nie ma kandydata na zastąpienie homo economicusa, a teoria ta jeszcze długo będzie w użyciu. Natomiast zasadne jest przy tłumaczeniu określonych zjawisk [np. baniek spekulacyjnych] modyfikowanie tej teorii o np. koncepcje z ekonomii behawioralnej.

  Z lekkim dystansem do tematu dyskusji można zauważyć, że cytowana obszernie w artykule postać George’a Sorosa świadczy o tym, ze homo economicus żyje i ma się dobrze.

  Ps. Jeżeli miałby Pan inne argumenty za tezę, że teoria neoklasyczna niewiele wyjaśnia, i nie sprawiłoby to Panu problemu, proszę o podzielenie sie nimi na blogu.

 4. @chaos1024K: Z przyjemnością napiszę więcej, proszę dać mi chwile. generalnie chodzi o przywołanie dwóch tradycji. Jedna, częściowo rozwijana przez ekonomię behawioralną związana jest psycholog^ą ekonomiczną, kierunkiem zainicjowanym przez Gabriela Tarde’a ponad 100 lat temu. Drugi kierunek to nieutylitarystyczne teorie działania, tradycja się da do Kropotkina, dziś bardziej rozwijana przez socjologów i antropologów, lecz ma bezpośrednie konotacje ekonomiczne. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php