Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

12.01.2010
wtorek

Wojny pokoleń

12 stycznia 2010, wtorek,

Zdaje się, że już Platon zwracał uwagę, że z młodzieżą są same problemy i nie jest taka, jak dorośli. Problem przepaści pokoleniowej ćwiczymy więc pewno od zawsze. Nauczyciele akademiccy narzekają, że ich studenci przychodzą na uczelnie   coraz słabiej przygotowani. Nauczyciele ze szkół odpowiadają, że mają coraz gorszych uczniów. Uczniowie coraz bardziej nienawidzą szkoły.

Dziś coraz ważniejszą osią dzielącą pokolenia jest nie tyle wiek, co technologie. Kilka lat temu zwykło się jeszcze mówić, że podział biegnie wzdłuż linii dzielącej świat na tych, co korzystają z komputera i cyfrowych analfabetów, potem jako  wyznacznik podziału doszło korzystanie z Internetu. Brad Stone zwraca jednak uwagę w „The New York Times”, że ze względu na coraz większe tempo technologicznej zmiany pokolenia rozróżniane za pomocą sposobu korzystania z technologii są coraz „węższe” (obejmują mniejszą liczbę roczników).

Korzystanie z komputera i Internetu to rzecz już banalna, istotniejsze jest jak się z nich korzysta i jakimi aplikacjami posługuje. Świat licealisty różni się od świata gimnazjalisty, a studenci to już stare ramole. Im młodszy wiek, tym większa zdolność do multitaskingu. Nastolatkowie potrafią wykonywać siedem czynności na raz, wynika z badań psychologa techniki, Larryego Rosena, dwudziestolatkowie sześć, trzydziestolatkowie zaledwie pięć.

Do niedawna żyliśmy złudzeniem, że gdy już wszyscy przekroczą cyfrowy Rubikon i zniknie problem „cyfrowej luki”, coś się zmieni. Co? Jak widać, zmieni się niewiele – człowiek posługujący się komputerem i Internetem i tak będzie cyfrowym analfabetą dla nastolatka żyjącego jednocześnie w kilku ciągach komunikacyjnych. Stone przytacza opinie Mizumi Ito, znakomitej japońskiej badaczki młodych pokoleń, że coraz większa fragmentacja ze względu na sposób korzystania z techniki stwarza problemy nie tylko rodzicom i szkole. Młodzi stają się także coraz trudniejszym celem dla działań marketingowych.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Zawsze można się pocieszać, że nastolatki co prawda są bardziej techniczne, ale to dorośli są bardziej merytoryczni, ale to trochę jak „kwaśne winogrona” z bajki Ezopa. 🙂

  2. „Nastolatkowie potrafią wykonywać siedem czynności na raz, wynika z badań psychologa techniki, Larryego Rosena, dwudziestolatkowie sześć, trzydziestolatkowie zaledwie pięć.”

    Tylko jaka jest jakość wykonywanych czynności. Problemy z koncentracja to wieczny problem pokolenia internetu.

  3. ciekawe czy ta różnica w konsumpcji treści i manipulowaniu gadżetami w mniej więcej tej samej grupie wiekowej ma także różnice na poziomie fizjologii/aktywności mózgu?
    ps a propos multitaskingu to poza „ślizganiem” sie po powierzchni zagadnienia, którym się taki nastolatek zajmuje [no chyba, że ma 7 układów przetwarzania poznawczego:D]jest jeszcze takie ryzyko: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1242056/Teenspeak-youngsters-unemployable-limited-vocabulary.html

  4. Wyrzekania na młodych ludzi, że są z nimi same kłopoty, są istotnie stare jak Platon i dotyczą każdej dziedziny życia, nie tylko technologi komunikacji jaką jest cyberświat. Zawsze mnie śmieszyły poglądy moich starych szefów odchodzących na emerytury i wieszczących jednocześnie upadek firmy, spowodowany jakoby beztroską i lenistwem ich młodszych następców. Nic nigdy takiego się nie stało, a wręcz odwrotnie, przedsiębiorstwo zamiast pogrążyć się, szło drogą technologicznych innowacji i prosperuje jak za „starych”, a nawet lepiej.

  5. Na „schłodzenie” optymizmu wywiad z polskim kognitywistą, który przypomniał mi sie w trakcie lektury tekstu źródłowego dotyczącego grafiki: http://wyborcza.pl/1,76842,6925549,Jak_przegrzewa_sie_mozg__czyli_Homo_sapiens_na_zakrecie.html

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php