Serdecznie zapraszam w imieniu Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Krytyki Politycznej na debatę:
Nowy (nie)ład globalny. Świat po Kopenhadze.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 25 stycznia o godz 18.00 w Auli A Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, p. XII.
Międzynarodowy proces klimatyczny to próba stworzenia globalnego ładu politycznego, gdzie stawka wyzwania przekracza bezpośredni cel, jakim jest ochrona atmosfery i klimatu przed przed skutkami działań człowieka. W istocie chodzi bowiem o wypracowanie sposobów politycznej koordynacji polityki międzynarodowej wobec globalnych wyzwań nowego rodzaju. Bezprecedensowy eksperyment, którego kulminacją był grudniowy szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze, zamiast doprowadzić do nowego globalnego porozumienia zakończył się de facto fiaskiem.
Jaki świat wyłania się z fiaska negocjacji w Kopenhadze? Dlaczego tak się stało i co to oznacza dla globalnej polityki i Polski?
Jak wykorzystać wiedzę naukową w uruchamianiu i moderowaniu globalnych procesów politycznych takich, jak międzynarodowe negocjacje w sprawie polityki klimatycznej, walki z ubóstwem itp. Co decyduje o powodzeniu takich procesów?
Jaki wpływ na prowadzenie międzynarodowej debaty ma zróżnicowanie systemów ekonomicznych, politycznych i społecznych krajów biorących w nich udział? Jaka jest rola aktorów międzynarodowych (organizacje międzynarodowe, koncerny) i krajowych (rządy, partie polityczne, ruchy społeczne)?
Udział w debacie wezmą:
Małgorzata Snarska – specjalizuje się w międzynarodowych aspektach polityki klimatycznej i komunikacji, szef organizacji i promocji COP14, członek zespołu COP15
Robert Cyglicki – Dyrektor Greenpeace Polska
Wawrzyniec Konarski – politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Spotkanie poprowadzą Przemysław Sadura (Krytyka Polityczna) i autor tego bloga (zapraszam do najbliższej „Polityki”, gdzie piszę o konsekwencjach niepowodzenia szczytu kopenhaskiego).
Spotkanie będzie pierwszą debatą z cyklu, który ma zainicjować prace nad Zielonym Okrągłym Stołem, którego idea została naszkicowana w najnowszym przewodniku „Krytyki Politycznej” -„Ekologia”, w moim posłowiu (plik z tekstem publikowałem w „Antymatriksie”) oraz podczas spotkania w „Nowym Wspaniałym Świecie” z udziałem poświęconym książce „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu”. W spotkaniu (17 grudnia 2009 r) uczestniczyli Michał Boni, Przemysław Sadura, Maciej Gdula i autor tego bloga. Poniżej nagranie fragmentu dyskusji. Tu link do pliku mp3.
20 stycznia o godz. 6:48 58626
Z góry protestuję. (Nie)ład jest OK, a także stanowi warunek wolności, rozwoju i ograniczania obszarów biedy. To, co się stało w Kopenhadze, OK nie jest.
20 stycznia o godz. 12:02 58633
Moim zdaniem światowe gospodarki nie są jeszcze gotowe aby współpracować.
21 stycznia o godz. 17:40 58671
}Janek: ma pan swieta racje, tylko bez kontrolowanego swiata odpowiednie grupy lobbistyczne nie beda mialy gdzie lobbowac, a EB nie bedzie mial zarobku z gadania/pisania na owe szczytne tematy…
… „wiedza naukowa w moderowaniu globalnych procesow” … HA! A moze chodzi o zbyt wielkie apetyty biurokracji i wszystkich okolobiurokratycznych sil???
22 stycznia o godz. 11:55 58723
A czy wstęp jest otwarty dla wszystkich? Chętnie bym się wybrała.
22 stycznia o godz. 18:34 58742
@MagaW: otwarty, zapraszam