Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

19.01.2010
wtorek

Nowy (nie)ład globalny. Świat po Kopenhadze – zaproszenie na debatę

19 stycznia 2010, wtorek,

Serdecznie zapraszam w imieniu Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Krytyki Politycznej na debatę:

Nowy (nie)ład globalny. Świat po Kopenhadze.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 25 stycznia o godz 18.00 w Auli A Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, p. XII.

Międzynarodowy proces klimatyczny to próba stworzenia globalnego ładu politycznego, gdzie stawka wyzwania przekracza bezpośredni cel, jakim jest ochrona atmosfery i klimatu przed   przed skutkami działań człowieka. W istocie chodzi bowiem o wypracowanie sposobów politycznej koordynacji polityki międzynarodowej wobec globalnych wyzwań nowego rodzaju. Bezprecedensowy eksperyment, którego kulminacją był grudniowy szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze, zamiast doprowadzić do nowego globalnego porozumienia zakończył się de facto fiaskiem.

Jaki świat wyłania się z fiaska negocjacji w Kopenhadze? Dlaczego tak się stało i co to oznacza dla globalnej polityki i Polski?
Jak wykorzystać wiedzę naukową w uruchamianiu i moderowaniu globalnych procesów politycznych takich, jak międzynarodowe negocjacje w sprawie polityki klimatycznej, walki z ubóstwem itp. Co decyduje o powodzeniu takich procesów?
Jaki wpływ na prowadzenie międzynarodowej debaty ma zróżnicowanie systemów ekonomicznych, politycznych i społecznych krajów biorących w nich udział? Jaka jest rola aktorów międzynarodowych (organizacje międzynarodowe, koncerny) i krajowych (rządy, partie polityczne, ruchy społeczne)?

Udział w debacie wezmą:

Małgorzata Snarska –  specjalizuje się w międzynarodowych aspektach polityki klimatycznej i komunikacji, szef organizacji i promocji COP14, członek zespołu COP15
Robert Cyglicki – Dyrektor Greenpeace Polska

Wawrzyniec Konarski – politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Spotkanie poprowadzą Przemysław Sadura (Krytyka Polityczna) i autor tego bloga (zapraszam do najbliższej „Polityki”, gdzie piszę o konsekwencjach niepowodzenia szczytu kopenhaskiego).

Spotkanie będzie pierwszą debatą z cyklu, który ma zainicjować prace nad Zielonym Okrągłym Stołem, którego idea została naszkicowana w najnowszym przewodniku „Krytyki Politycznej” -„Ekologia”, w moim posłowiu (plik z tekstem publikowałem w „Antymatriksie”) oraz podczas spotkania w „Nowym Wspaniałym Świecie” z udziałem poświęconym książce „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu”. W spotkaniu (17 grudnia 2009 r) uczestniczyli Michał Boni, Przemysław Sadura, Maciej Gdula i autor tego bloga. Poniżej nagranie fragmentu dyskusji. Tu link do pliku mp3.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Z góry protestuję. (Nie)ład jest OK, a także stanowi warunek wolności, rozwoju i ograniczania obszarów biedy. To, co się stało w Kopenhadze, OK nie jest.

  2. Moim zdaniem światowe gospodarki nie są jeszcze gotowe aby współpracować.

  3. }Janek: ma pan swieta racje, tylko bez kontrolowanego swiata odpowiednie grupy lobbistyczne nie beda mialy gdzie lobbowac, a EB nie bedzie mial zarobku z gadania/pisania na owe szczytne tematy…
    … „wiedza naukowa w moderowaniu globalnych procesow” … HA! A moze chodzi o zbyt wielkie apetyty biurokracji i wszystkich okolobiurokratycznych sil???

  4. A czy wstęp jest otwarty dla wszystkich? Chętnie bym się wybrała.

  5. @MagaW: otwarty, zapraszam

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php