Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

22.01.2010
piątek

Umysł polityczny George’a Lakoffa

22 stycznia 2010, piątek,

George Lakoff znany jest polskim czytelnikom z książki „Metafory w naszym życiu” (PIW 1988), napisanej wspólnie z Markiem Johnsonem. „The Political Mind” jest kontynuacją refleksji nad metaforą i myśleniem metaforycznym. Książka ciekawa, bo łączy warstwę naukową (zdaje relację z najnowszych badań lingwistycznych) i polityczne zaangażowanie (Lakoff wziął na cel konserwatywnych polityków i punktuje administrację Busha pokazując w jaki sposób konserwatyści zdobyli władzę przejmując najpierw kontrolę nad językiem).

Lakof wyjaśnia na czym polega praca „framingu”, czyli budowy dyskursu dominującego. Dowodzi, że nie jest to tylko niewinna gra językowa. Odwołując się do najnowszych badań neurokognitywistycznych pokazuje, że metafory mają zakorzenienie neurologiczne, działają bo wywołują aktywność odpowiednich obwodów neuronalnych. Framing polega w tym kontekście na przejęciu władzy nad umysłem odbiorców za pomocą użycia w komunikacji politycznej metafor, które pobudzają i intensyfikują pracę odpowiednich ośrodków mózgu.

Książka warta lektury ze względu na jej warstwę polityczną (choć zapewne czytelnicy o nastawieniu konserwatywnym będą się irytować), jak i poznawczą. Do Lakoffa odwołuje się Manuel Castells w swej najnowszej „Communication Power”. Orwell przy tym wszystkim to drobnostka. W poniższym wideo Lakoff tłumaczy pracę metafory.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. A propos metafory państwa jako rodziny (wymienianej przez Lakoffa w zalinkowanym filmie) – ona na pewno lepiej pasuje do królestw czy innych państw rządzonych autorytarnie niż do republik i myślę, że podział na konserwatystów i na liberałów (amerykański) być może bazuje bardziej na przyjęciu/odrzuceniu tej metafory niż na stosowaniu tej metafory w dwóch wersjach.

 2. Panie Redaktorze
  A co Pan powie na fakty, które ostatnio wyszły na jaw, dotyczące „pomyłki’ której dopuścił się naukowiec badający klimat? Ten który dostał Nobla za badanie nad „ociepleniem”? Ten który musiał przyznać, że w projekcji pomylił się i ewentualne zmiany nie nastąpią w ciągu 30, a 300 lat, jeśli jego model w ogóle jest prawdziwy?
  I co Pan powie na to:
  Część naukowców uważa, że trend globalnego ocieplenia został zahamowany lub nawet uległ odwróceniu. Mają o tym świadczyć ostatnio pozyskane dane – informuje serwis worldnetdaily.com.
  Według Roya Spencera, klimatologa pracującego wcześniej dla NASA, który przeanalizował dane z ostatnich pięciu lat, globalny poziom temperatur spada. – Globalne ocieplenie miało oznaczać więcej huraganów, tymczasem od roku 2005 Stany Zjednoczone zaatakował tylko jeden większy huragan – mówi. Tymczasem według badań, które przeprowadził Ryan Maue z Uniwersytetu Florydy, światowa aktywność obejmująca zarówno tajfuny, jak i huragany spadła do najniższego poziomu sprzed 30 lat.

  Naukowcy Instytutu Nauk Morskich Leibnitza i Instytutu Meteorologii Maxa Plancka z Niemiec oraz Uniwersytetu Wisconsin uważają, że proces globalnego ocieplenia ulegnie spowolnieniu, lub nawet odwróceniu, w okresie najbliższych 10-20 lat.

  Jeśli chodzi o wcześniejsze niepokojące dane dotyczące topnienia lodu w Arktyce, to okazało się, że procentowo pokrywa lodowa zwiększyła się znacząco po raz pierwszy od 1979 roku. W ostatniej dekadzie również populacja niedźwiedzi uległa zwiększeniu – był to wzrost o 25 procent. W Arktyce jest ich teraz 15 tysięcy, podczas gdy 10 lat temu było ich 3 tysiące mniej.

  – Ostatnia fala globalnego ocieplenia, która rozpoczęła się w 1977 roku jest zakończona, a Ziemia weszła w nową fazę globalnego ochłodzenia – mówi Don Easterbrook, profesor geologii z Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu. – Nowe dane dotyczące aktywności solarnej wskazują na niezwykły brak plam na Słońcu i zmian w jego polu magnetycznym… Obecna fala procesu globalnego ochłodzenia może być ostrzejsza, aniżeli ta z lat 1945-1977 – dodaje.

  Klimatolog Joe D’Aleo z organizacji International Climate and Environmental Change Assessment Project, mówi, że nowe dane wskazują, że od 50-70 lat, globalna temperatura obniżyła się pomimo wzrostu emisji dwutlenku węgla. – Dane sugerują, że w przyszłości Ziemię czeka globalne ochłodzenie, a nie ocieplenie – dodaje.

  Jak komentuje serwis worldnetdaily.com, ostatnie doniesienia naukowców to „zła wiadomość dla Ala Gore’a”, jako że były wiceprezydent USA utrzymuje, iż Ziemia jest zagrożona przez globalne ocieplenie; za swą działalność Gore otrzymał nawet Nagrodę Nobla.

  Itd, itp. Wydaje się że osoby twierdzące, że cały spawa z „ociepleniem” to miał być przekręt na gigantyczną skalę, mający stworzyć rynek handlu zezwoleniami na emisję CO2, miały całkowitą rację. I tylko boli, że tak wielu naukowców i ludzi zajmujących się nauką wzięło w tym przekręcie udział – świadomie bądź nie.

 3. Lakoff ma(miał) kilka ciekawych pomysłów ale na etapie „Political mind” z neurokognitywistyką to już nie ma wiele wspólnego. Niech Pan poczyta na przykład to:
  http://scienceblogs.com/mixingmemory/2008/06/the_political_mind_part_i_intr.php

  Bliżej prawdziwej neurokognitywistyki jest chyba Drew Westen, ale on nie jest tak efektowny i skrajny w swoich tezach.

  Zupełnie na marginesie prawicowa metafora narodu jako rodziny typu „strict father model” np. w naszym kraju jest nieadekwatna w sferze polityki socjalnej i gospodarczej.

 4. a nie jest to przypadkiem marketingowa metoda Zaltmana bazująca na metaforach, literacko przeniesiona na obszar nibypolityki? jakoś mi to niefajnie pod cuda w stylu NLP podchodzi

 5. Lakoff ma(miał) kilka ciekawych pomysłów ale na etapie ?Political mind? z neurokognitywistyką to już nie ma wiele wspólnego.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php