Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

8.03.2010
poniedziałek

TEDx, Polska otwarta i biurokracja

8 marca 2010, poniedziałek,

W poprzednim wpisie wspominałem o wystąpieniu Zbigniewa Branieckiego podczas piątkowego warszawskiego TEDx. O doskonałym stylu prezentacji już pisałem, teraz trochę więcej o treści. Braniecki przekonywał, że technologia może pomóc demokracji, pomagając w wyrwaniu z rąk biurokracji i polityków kontroli nad informacją. Braniecki opowiada o tym w serwisie VaGli. Jest tam mowa m.in. o nowych serwisach gov20.pl, api.gov20.pl i slowni.pl. Vagla przy okazji pyta:

Pytanie teraz brzmi: jak do tego typu inicjatywy ustosunkuje się rzeczona administracja? Jeśli nie będzie chciała pomóc, to mogłaby przynajmniej nie przeszkadzać… Jest też inne pytanie: jaka będzie rola mediów, jeśli rzeczywiście dałoby się uzyskać „twarde dane” na temat aktywności osób sprawujących władzę w państwie, a nie jedynie odarty z merytoryki flirt aspirujących do władzy z mediami, a za ich pośrednictwem z „konsumentami mediów”?

Pytanie zasadne, przy okazji chciałbym jednak zwrócić uwagę na kwestię coraz częściej pojawiającą się podczas dyskusji o otwartości i Rządzie 2.0. Wyraźnie widać to było w wystąpieniu Branieckiego na TEDx, który przekonywał, że technologia nie tylko pomoże odzyskać kontrolę nad informacją, lecz także wskrzesić mityczny ideał demokracji bezpośredniej. Cóż, państwo to nie Wikipedia, jeszcze nigdy i nigdzie próby wprowadzenia demokracji bezpośredniej jako sposobu sprawowania władzy nie sprawdziły się, od starożytnej Grecji zaczynając, a na czasach nowożytnych kończąc. Zawsze piękna idea kończyła się ponurym populizmem, który był gorszy od choroby, jaką miał wyleczyć. Póki co nie wymyślono lepszego sposobu sprawowania władzy politycznej, niż demokracja reprezentatywna, wykorzystajmy technologię, by zmodernizować tę właśnie formę rządów. Inicjatywy Branieckiego, podobnie jak „Moja polis” i podobne doskonale temu zadaniu mogą posłużyć. Politycy nie przylecieli z Marsa, nie pozbędziemy się ich, możemy co najwyżej próbować zastąpić lepszymi. Tyle tylko, że w tym przypadku technologia nie pomoże, jeśli ludziom nie będzie się chciało. A co zrobić, żeby ludziom się chciało? To był temat mojej prezentacji na TEDx, którą niebawem rozwinę w tekście. Poniżej zamieszczam widget z wszystkimi filmikami z konferencji „Polska Otwarta”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Pytanie zasadnicze: kogo reprezentuje nominalnie reprezantatywna demokracja? Moim zdaniem to czemu może w pierwszej kolejności służyć technologia w postaci Web 2.0 to właśnie obnażenie fikcji reprezentacji w postaci inicjatyw a la watch-dog [w końcu media publicystyczne -szczególnie telewizja, zajętę są współcześnie raczej kreowaniem niż demaskowaniem faktów (niby)politycznych]. Jeśli nic sie w tym kierunku „nie ruszy” Polska nadal będzie kontynuowała bieżacy trend: „demokracja” korporacyjna, która zastąpiła „Polskę-resortową” przy legitymizacji „milczącej” większości pasywnych posiadaczy obywatelstwa.

  2. „…jeszcze nigdy i nigdzie próby wprowadzenia demokracji bezpośredniej jako sposobu sprawowania władzy nie sprawdziły się, od starożytnej Grecji zaczynając, a na czasach nowożytnych kończąc.”

    Nigdzie poza Szwajcarią, Australią, Kalifornią i kilkoma innymi.

  3. wszystkie prezentacje z TEDX’a dostepne są u Hazana: http://antyweb.pl/nagrania-wszystkich-23-prezentacji-z-tedx-wasaw-juz-dostepne/

  4. gratuluję Tobie z poślizgiem [dopiero nadrabiam teksty z ubiegłego tygodnia] artykułu Państwo otworzą! z Polityki 12/2010. zresztą doznałem niezłej konsternacji gdy chwile wcześniej w Forum 11/2010 przeczytałem, że na Zachodnim Brzegu Jordanu mimo atmosfery ciągłej okupacji, zagrożenia działa system ASYCUDA dzięki któremu można składać deklaracje celne drogą internetową

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php