Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

6.04.2010
wtorek

Muzea i (czy) stadiony?

6 kwietnia 2010, wtorek,

Tydzień temu odbyło się pierwsze seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” zorganizowane przez kierowany przeze mnie Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Narodowe Centrum Kultury. Zastanawialiśmy się nad sensem inwestowania w sztukę współczesną: muzea, artystów, kolekcje. Lub inaczej – wśród zebranych raczej nikt nie miał wątpliwości, że warto inwestować w sztukę (jako jeden z aspektów inwestycji w sferę kultury). Bardziej problematyczne okazało się formułowanie argumentów, które będą zrozumiałe np. dla polityków podejmujących decyzje o alokacji budżetów. Dosyć łatwo przychodzi im przeznaczenie setek milionów na budowę infrastruktury sportowej, która nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego i ekonomicznego (dwa stadiony w Warszawie). Jak przekonać ich do sztuki, skoro dla wielu z nich jest ona niezrozumiała, na wystawy nie chodzą a niektóre formy artystycznej wypowiedzi budzą niechęć?

Podobny problem mieli i mają ludzie zajmujący się sztuką na całym świecie. W efekcie szukania odpowiedzi rozwinęła się  dyscyplina wiedzy zwana ekonomiką sztuki (jako element ekonomiki kultury). Analizując publikacje z ostatnich dwóch dekad widać, jak argumentacja rośnie i usubtelnia się. Jak wnioski przełożyć na polską praktykę? Nie takie to łatwe, bo seminarium pokazało, że podczas dyskusji szybko odtwarza się sytuacja z Kongresu Kultury Polskiej: uczestnicy debaty w zasadzie monologują, zamiast prowadzić dialog i spierają się o podstawowe pojęcia. Najlepiej obejrzeć relację wideo, niebawem opracowane zostaną transkrypcje wystąpień.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. A ja bardzo liczyłbym na jakieś konkretne rady i argumenty, wyliczenia, tabele, które można by wykorzystać w dyskusji z ludźmi władzy, samorządów w szczególności.

  2. @ Jurgi: Zestawem rekomendacji, rad, itp chcemy zakończyć projekt „Kultura i rozwój”, po pierwszym seminarium trudno jeszcze wyciągać wnioski.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php