Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

20.05.2010
czwartek

Szanghaj Expo 2010

20 maja 2010, czwartek,

Dziś w końcu była okazja, żeby dokładniej przyjrzeć się Światowej Wystawie 2010 (jej hasłem jest „Better city, better life”. Dla Chińczyków Expo jest zwieńczeniem procesu budowania pozycji globalnego lidera, którego apogeum stała się Olimpiada w Pekinie w 2008 r. Podobnie jak wówczas do Pekinu, tak teraz do Szanghaju zjechał cały świat. Przyjechał zakłopotany, co pokazać widowni głównie chińskiej – ekspozycję ma obejrzeć zgodnie z planem 70 mln widzów. Bo coraz trudniej zaimponować mieszkańcom Państwa Środka. Polegli Amerykanie, pod których pawilonem ustawiają się gigantyczne kolejki (to obiekt, do którego chcieliby zajrzeć wszyscy zwiedzający) po to tylko, by jęknąć z zawodem – USA oferuje zwiedzającym nędzny wariant Disneylandu, kilka filmów propagandowych o American Spirit wyciskających na początku łzy, a na koniec oznaki frustracji. Zupełnie bez pomysłu.

Kłopoty z pomysłem mieli jednak nie tylko Jankesi, także Brazylijczycy, Szwedzi, Czesi. Zakątek o nazwie Europa, w którym zepchnięto kontynentalnych biedaków – Armenię, Azerbejdżan, Albanię odtwarza najgorszy stereotyp Europy – kontynentu podzielonego na małe klatki małych narodów wzajemnie odwróconych do siebie plecami. Zupełnie inaczej podeszli do sprawy Afrykanie, budując pawilon otwarty, przyjazny, inspirujący.

Włosi nie zaskoczyli, tworząc w swym pawilonie apoteozę dobrego życia i dolce farniente, Brytyjczycy zdecydowali się na odważną metaforę i ciekawym wyrazie plastycznym – zbudowali coś na kształt arki stworzonej z przezroczystych prętów z zatopionymi w nich nasionami. Perfekcyjnie do sprawy podeszli Niemcy decydując się na pokazanie Chińczykom siły swojej cywilizacji, na którą składa się zarówno zaawansowana technologia, jak i wyrafinowana kultura. Momentem kulminacyjnym jest happening polegający na wywoływaniu zbiorowej proekologicznej ekstazy wśród widzów wspólnie poruszających energią swoich okrzyków olbrzymie wahadło – symbol Ziemi.

Chińczycy zbudowali, jako gospodarze pawilon największy, gigantyczną pagodę, która ma przetrwać i po zamknięciu Expo. W niej, podobnie jak Niemcy, jednak zgodnie z własnymi kodami odtworzyli ciągłość swojego projektu cywilizacyjnego i jego przyszłość, której na imię harmonia, prostota i ekologia.

Wobec tych wszystkich przedsięwzięć doskonale wypada pawilon Polski, świetnie pomyślany i zrealizowany mimo wątłego budżetu. Nasz obiekt to konstrukcja przypominająca kurpiowską wycinankę, podobna stylistyka obowiązuje wewnątrz. Twórcy ekspozycji podjęli próby nawiązania dialogu z Chińczykami poprzez zrozumiałe dla nich kody i procesy historyczne (m.in. migracje ze wsi do miast). Trójwymiarowy film Tomasza Bagińskiego ilustrujący historię Polski jest trudno dla chińskich widzów zrozumiały, lecz budzi zainteresowanie widzów. Lepiej niż z naszą historią Chińczycy, zwłaszcza dzieci dogadują się ze smokiem animowanym z oddali przez chińskich aktorów. Smok uczy polskich piosenek i podstawowych słów. Polska ekspozycja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, do wejścia ustawiają się długie kolejki co kontrastuje z pustką przed pawilonami Czechów, Słowaków czy Estończyków. Dobra robota.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Pozytywne recenzje polskiej ekspozycji również w chińskiej telewizji CCTV
  http://english.cntv.cn/program/cultureexpress/20100520/100784.shtml

 2. Szanowny Panie! pisze pan: „Polska ekspozycja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, do wejścia ustawiają się długie kolejki co kontrastuje z pustką przed pawilonami Czechów, Słowaków czy Estończyków” Dzisiaj przeczytalam, ze juz 17 maja ilosc odwiedzajacych czeski pawilon przekroczyla 500000. A dzisiaj 23.maja padl rekord – 47000(w jeden dzien)!!! Wiec skad te pustki przed czeskim pawilonem? A czy odwiedzil Pan czeski, slowacki czy estonski pawilon?

 3. @Krystka: odwiedziłem oraz kilkukrotnie w ciągu kilku dni przechodziłem obok tych pawilonów. Ani razu nie widziałem przy nich kolejki. Być może coś się zmieniło 23 maja, czego Czechom szczerze życzę.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A tak z ciekawości projektanci pawilonu mieli nadzieje na przeniesienie go po expo do jakiegoś z polskich miast (tak wyczytałem). Zgłosili się może jacyś chętni? Rad byłbym ten pawilon w Polsce zobaczyć. Może jako siedzibę jakiegoś małego muzeum?

 6. @Marchewa: trwają negocjacje, żeby sprzedać pawilon Chińczykom.

 7. Eh szkoda 🙁 Ale może udział w expo się zwróci.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php