Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

30.06.2010
środa

Pakt społeczny dla kultury

30 czerwca 2010, środa,

W zeszłym tygodniu zakończyłem pierwszą edycję seminariów „Kultura i rozwój” realizowanych w Collegium Civitas we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Wynikało z nich wyraźnie, że kultury nie da się dziś upchnąć jedynie, ujmując rzecz po Marksowsku, do sfery nadbudowy. Kultura tworzy dziś uniwersalne środowisko rozwojowe, przekonująco o tym mówił prof. Jerzy Hausner, ekonomista, podczas finałowego seminarium. I nie chodzi o kulturę jako zasób wykorzystywany przez tzw. przemysły kultury i przemysły kreatywne, choć i one stanowią coraz ważniejszą część nowoczesnych gospodarek.

Współczesne społeczeństwo jest społeczeństwem komunikacyjnym, porozumiewanie się służy nie tylko tworzeniu więzi społecznych (jak było zawsze), lecz także kreowaniu wartości o znaczeniu ekonomicznym. Wszelka jednak aktywność komunikacyjna zanurzona jest w kulturze, istniejące w niej kody służą efektywnemu porozumiewaniu (lub mu przeszkadzają) i postrzeganiu rzeczywistości. W tej optyce kompetencje kulturowe stają się podstawowymi kompetencjami cywilizacyjnymi.

Kultura i rozwój, cz1, J.Hausner_23_06_2010 from Edwin Bendyk on Vimeo.

Prof. Hausner doskonale tłumaczy ten wzrost znaczenia kultury w swym referacie. Jakie stąd wnioski? Niewątpliwie należy zwiększyć nakłady na kulturę, 1 proc. budżetu państwa na tę sferę to minimum. Ale i to nie wystarczy, potrzebne są jeszcze działania systemowe. Z jednej strony potrzebne są reformy instytucji kultury. Z drugiej potrzebna jest edukacja kulturalna i medialna. Potrzeb więc wiele, środków mało. Jak tłumaczył Bogdan Zdrojewski, minister kultury, podczas finałowego seminarium, w Polsce jedna interwencja na rynku rolnym (likwidacja przed laty tzw. górki wieprzowej) zaangażowała większe środki, niż całoroczny budżet ministerstwa kultury.

Jesteśmy społeczeństwem, które wydaje najmniej na kulturę w Unii Europejskiej, zarówno w wymiarze prywatnym, jak i publicznym. Jak zmienić tę sytuację? Potrzebny jest pakt społeczny dla kultury, twierdzi prof. Jerzy Hausner, mówił o tym podczas seminarium i wczoraj w TokFM. I to jak najszybciej, jeszcze w tym roku. Pakt społeczny, czyli porozumienie zawarte między władzą publiczną i stroną społeczną, który będzie obowiązywał nie tylko aktualny rząd. Do idei paktu przychyla się Donald Tusk, czemu dał wyraz w liście do Ruchu Obywatele Kultury. Nie ma co czekać, zróbmy to.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php