Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

13.09.2010
poniedziałek

Awantura o Europejskie Centrum Solidarności i ojca Ziębę

13 września 2010, poniedziałek,

W weekendowej „Wyborczej” artykuł o Europejskim Centrum Solidarności i jego szefie, Macieju Ziębie. Awantura była kwestią czasu – obchody 30. rocznicy nie dość, że żenujące wykonanie, to do tego astronomiczny rachunek: 9 mln za kiepskiej jakości akademię, z której wiele osób wyszło w połowie. Tekst w „GW” porusza, bo odsłania ludzki aspekt problemu – osobiste kłopoty Macieja Zięby. Nie one jednak miały główny wpływ na stan spraw ECS. Problem największy, to po prostu brak pomysłu na Solidarność. Pomysłu tego nie ma nie tylko Maciej Zięba, pomysłu tego nie ma chyba ikt, kto dziś rości sobie prawo do ochrony dziedzictwa „S”, niezależnie od strony politycznego sporu. Fiasko ECS jest zwierciadlanym odbiciem z tym, co z tradycją „S” robi obecny NSZZ.

Gdańsk  mógłby i powinien być miejscem refleksji nad solidarnością o zasięgu międzynarodowym. By ten zasięg uzyskać, trzeba mieć coś więcej do powiedzenia, niż hasło ” nie ma wolności bez solidarności” i przypominanie historii, co do której sami w Polsce nie możemy się zgodzić oraz organizowanie odpustów, które nikomu się nie podobają. ECS powinien stać się centrum refleksji nad ideą solidarności, nad tym co w ruchu z 1980 miało wymiar uniwersalny, o czym  pisał m.in. Alain Touraine. Lokalna historia nikogo nie zainteresuje, uniwersalna idea interpretowana w aktualnym kontekście zawsze ma szansę na żywy odbiór.

Moment Solidarności był wydarzeniem par excellence, czyli jak pisze Alain Badiou, autor „Bytu i wydarzenia”, momentem kiedy poprzez akt historyczny, działanie wolnych podmiotów ujawnia się prawda uniwersalna. To właśnie ta prawda o godności człowieka, godności pracy, roli etyki w gospodarce i życiu społecznym powinna być tematem refleksji, a nie żenujący spor o to, kto pierwszy zatrzymał tramwaj, suwnicę, skoczył przez płot i gdzie był Lech Kaczyński, gdy go nie było.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. Solidarność została zawłaszczona przez kościół który na tej platformie odbił się by skoczyć do Komisji Majątkowej. Nic dziwnego że to już koniec. Nic więcej z tego nie będzie. W zupełnie podobny sposób reagowalibyśmy na talibskie uroczystości wyzwolenia spod panowania mamony. Nikogo to juz nigdy nie będzie interesować. Trzeba było myśleć o uniwersaliach wcześniej.

 2. Solidarnosc jako taka przezyla sie i najlepszym wyjsciem byloby zwinac sztandary i przeniesc je do muzeum. I na tym zakonczyc ten fragment Polski po 1945 r. Czeka na nas przyszlosc. Dosc rozpatrywania bez przerwy naszej przeszlosci, nawet tej „dobrej” nie mowiac o tej „zlej”.
  Na tym politycznie w koncowym efekcie nie „zajedzie” sie za daleko!

 3. No i nie ma sprawy… 9 melonów poszło w błoto, ojciec się obraził i sobie odszedł. Ciekawe czy ktoś go z tej imprezy rozliczy? Na pewno nie! Włos mu z głowy nie spadnie, a zobaczycie, że niebawem rzucą go na następny odpowiedzialny odcinek. / swoją drogą jego tłumaczenia, że miał od początku pod górkę itd. są żenujące /

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ogólnoświatowa solidarność powinna być nakierowana na obszary najbiedniejsze, tj. Afryka, część Azji. J.Sachs szacował, że za stosunkowo nieduże kwoty można dużo zdziałać. Może ma rację, a edukacja plus woda mogą zatrzymać bombę demograficzną i w dalszej kolejności wojny. Trzeba by jednak nie myśleć o własnym „popycie” i jego „nakręcaniu”. Czy to realne trudno stwierdzić, ale taki „plan” więcej by dał na długą metę.

 6. Mnie dawne i obecne obchody zalatują hipokryzją, gdyż z 21 postulatów wokół których Związek powstał tak naprawdę zrealizowano tylko wolne soboty. Wszystkie postulaty miały charakter socjalny np. dodatek drożyźniany, urlopy macierzyńskie itp., a tu, na skutek robotniczego zrywu powstał – nie wiedzieć kiedy – kapitalizm, który w bardzo krótkim czasie rozprawił się zarówno z socjalnymi mrzonkami, jak i z ruchem związkowym w ogóle. Co tu świętować ? To, że durny robol dał się omotać cynicznym podjudzaczom, którzy z hasłami Solidarności na ustach zawłaszczali coraz to nowe obszary gospodarki, zatrudniając ” po nowemu „, czyli najlepiej na najniższą krajową, na zlecenie, na czarno lub na działalność gosp. ( samozatrudnienie ) Co do formy świętowania: totalne dno

 7. Dlaczego pisze Pan tak szybko i nerwowo? Proszę spokojnie i bez błędów być z ludźmi, czyli i ze mną. I nie powoływać się wciąż na mądrzejszych niby od nas. Pozdrawiam i życzę lepszych tekstów.

 8. @adamjer: dziękuję za wskazanie pomyłki. Proszę jednak nie zabraniać powoływać się na osoby, które uważam za stosowne, to mój blog. Poza tym, czy mam się powoływać na tych, których uważam za głupszych? Chyba bez sensu.

 9. Po pierwsze nie powinno to być Europejskie centrum a co najmniej światowe lub globalne. Europejskie posiada wymiar prowincjonalny i nie przystoi. A ten przemądry ojciec Zięba na etacie Solidarności po prostu ich oszukał robiąc kicz parafialny. Solidarność została bez kapelana. Byli Popiełuszko, Jankowski, Zięba a teraz brak obsady tak dobrej fuchy. Jest wolny i do wzięcia J. Eminencja Juliusz Paetz.

 10. Dorobek Solidarności:
  1) 21 Postulatów będących ONZtowski Dziedzictwem Ludzkości, których autorzy po dojściu do władzy nie maja zamiaru wprowadzić w życie
  2) zniszczenie zakładów które strajkowały w 1980r,
  3) bezrobocie,
  4) emigracja zarobkowa na dużą skale,
  5) „wyprzedaż” majątku narodowego,
  6) zadłużenie ~80 000 zł/osobę,
  7) zniszczenie koleji, energetyki, infrastruktury, nauki, szkolnictwa, służby zdrowia,
  8) 430 000 urzędników.

  Zaś „prawda o godności człowieka, godności pracy, roli etyki w gospodarce i życiu społecznym” wyraża się tym ze urzędas, zgodnie z prawem, by dostać premie może bezkarnie zniszczyć firmę, wysłać właściciela i pracujących na szczaw.

 11. Radosc rozpiera watla piers gdy czytam takie teksty.

  A wiec trzeba bylo trzydziestu lat aby ludzie doszli do wnioskow jakie przy odrobinie rozsadku byly oczywiste w roku 1980!

  Jaki bystry ten lud polski ze dopiero teraz widzi co jasne bylo od poczatku -niezalezny i oczywiscie samorzadny „zwiazek” byl najwiekszym szwindlem w tragicznej choc dumnej historii tego kraju.

  A pieniadze jakie czarni zbili na tej ludzkiej glupocie – niewymierne.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php