Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

16.09.2010
czwartek

Życie w przyszłości, Nick Bilton, „I live in the future”

16 września 2010, czwartek,

Niestety, nie dotarłem do Rzeszowa na Internet Beta, gdzie gościli wczoraj Lawrence Lessig i Alexander Bard. Na osłodę przeczytałem sobie „I live in the future” Nicka Biltona, gadżeciarza z „New York Times”. W „NYT” współprowadzi blog „Bits”, zajmuje się także R&D na potrzeby swojego wydawcy. Książka, pisana w pierwszej osobie, jest czymś w rodzaju dziennika człowieka żyjącego na styku teraźniejszości i przyszłości, w bardzo przy tym ciekawym czasie jeśli chodzi o kulturę w ogóle, a w szczególności jeśli chodzi o prasę i biznes wydawniczy.  Bilton jest „early adopterem”, czyli gadżeciarzem ustawiającym się w kolejki po wszystkie nowinki, nawet jeśli to jeszcze nie ma specjalnego sensu. W „NYT” dostał zadanie, by o gadżetach pisać i jedynie testować je z myślą o przejściu największej gazety świata do epoki cyfrowej.

Kapitalny jest rozdział, w którym Bilton opisuje research jakiego dokonał w branży pornograficznej – to najbardziej innowacyjny segment świata rozrywki, tam więc należy zdaniem Biltona (i nie tylko) szukać nowatorskich rozwiązań technologicznych i biznesowych. Jakie podejście może uratować biznes wydawniczy? Bilton podpisuje się pod słowami redaktorki Fleshbot.com:

The right price, quality, niche and immediacy. That’s what people will pay for.

Kto tego nie rozumie, niech ma pretensji, że wypada z gry. Bilton polemizuje m.in. z głośną ostatnio książką „Shallows” Nicholasa Carra, a także innymi „technochondrykami”, czyli ludźmi widzącymi w technologicznej zmianie apokaliptyczne zagrożenia. Podobnie jak Carr przytacza liczne badania, które jednak nie zawsze prowadzą do tych samych, ponurych wniosków, że kultura upada, bo pod wpływem internetu ludziom inaczej uzwoiły się mózgi. Owszem, współczesnu odbiorca, „digital native” jest inny, nie jest jednak socjopatą unikającym kontaktu z wysokiej jakości treścią, kradnącym i piratującym jak popadnie. Jest po prostu człowiekiem, który nie może zrozumieć, dlaczego w XXI wieku nie może kupić ulubionej książki w internecie, lecz jest zmuszany do kupowania hardcovera za ciężkie pieniądze, skoro zamiast na półkę wydał pieniądze na iPada.

W książce sporo ciekawych odniesień do różnych świeżych badań, przeczących np. że internet sprzyja gettoizacji i izolacji grup o odmiennych poglądach. Ważne, bardzo aktualne uzupełnienie dyskusji o przemianach kulturowych i technologicznych idących szybciej, niż by się chyba chciało i szybciej, niż można nadążyć. Znamienne jest tempo: Bilton polemizuje z Carrem, który wydał swą książkę zaledwie kilka miesięcy temu. E-book Biltona spłynął automatycznie do mojego Kindle’a wczoraj w dniu wydania – dziś już go mogę zaprezentować. Czasu mało, bo już zapowiada się Don Tapscott z „MacroWikinomics”, która spłynie do czytników 28 września. Dziś natomiast do księgarni trafia nowa książka Alaina Touraine’a, „Apres la crise”. Ilu tytułów nawet się nie dostrzeże? W samej tylko Francji nowy rok literacki zaczynający się wraz z końcem wakacji przywitało blisko 800 nowych powieści, w tym nowa powieść „Michela Houellebecque’a”, a także kilka powieści zainspirowanych samobójstwami we France Telecom. Kultura najwyraźniej przyspieszyła, czy jednak grozi jej, jak obawia się Carr, zagłada? Do „Shallows” jednak jeszcze wrócę, bo wymaga uważniejszej polemiki.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Zainteresowanym polecam również rozmowę z obydwoma autorami,
    która odbyła się na początku czerwca w OnPoint – audycji redagowanej
    przez WBUR – bostońską stację National Public Radio

    http://www.onpointradio.org/2010/06/digital-tech-and-your-brai

    ps. Niestety, mam stanowczo za mało czasu na czytanie książek, niezależnie od ich formatu 🙁

  2. dziwny tekst. a film o duchach ?

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php