Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

17.09.2010
piątek

Zapraszam na debatę „Dzieci Sieci”, Festiwal Nauki

17 września 2010, piątek,

Zapraszam serdecznie już w najbliższą niedzielę, o 18.00 do starej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie na debatę „Dzieci Sieci”. To druga z czterech debat głównych tegorocznego Festiwalu Nauki. Moimi gośćmi będą:

Profesor Janusz Czapiński, Wydział Psychologii UW, psycholog społeczny, autor „Diagnozy społecznej”;

Doktor Mirosław Filiciak, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, autor badań „Młodzi i media”.

Jako materiał pomocniczy polecam artykuł z „Polityki” – „Nasze supercyberdzieci”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Dobry wieczór!

  Mam pytanie o dwa fragmenty tekstu:

  1.
  „[…] większa aktywność w korzystaniu z nowych mediów sprzyja innym, tradycyjnym formom uczestnictwa w kulturze. Internauci ściągający intensywnie muzykę i filmy z sieci (większość robi to, jak wiadomo, nielegalnie) chętniej chodzą do kina niż ci, którzy takim procederem się nie zajmują”.

  2.
  „[…] internauci są aktywniejsi społecznie, politycznie, nawet sportowo, a intensywne korzystanie z sieci sprzyja rozwojowi kontaktów w świecie rzeczywistym” (to cytat z wypowiedzi dr. Dominika Batorskiego).

  Czy na pewno mamy wystarczające podstawy, aby na bazie korelacji wnioskować o istnieniu związku przyczynowo-skutkowego (a w dodatku o jego kierunku)? W końcu można zaproponować wiele różnych interpretacji tych danych ? np. taką, że ludzie częściej korzystający z internetu są jednocześnie bogatsi i lepiej wykształceni, i właśnie dlatego np. oglądają więcej filmów w kinie.

  Z pozdrowieniami
  Stanisław Krawczyk

 2. Witam serdecznie,

  rozumiem, że pytania są skierowana do Autora, ale sam spróbuję się z nimi zmierzyć.

  Pierwsze pytanie odbieram intuicyjnie i wydaje się, że osoby, które korzystają z internetu w celach rozrywkowych (vide ściąganie muzyki czy oglądanie filmów), rzeczywiście będą wykazywać większą aktywność w korzystaniu także z tradycyjnych form zaangażowania w kulturę. Natomiast ja odwróciłbym tutaj współzmienność. Czy może być tak, że osoby które już wcześniej korzystały z tradycyjnych form uczestnictwa w kulturze, zanim jeszcze upowszechniło się korzystanie z nowych mediów dla celów kultury, jedynie przeniosły swoją aktywność z tradycyjnej na cyfrową? Jednocześnie zachowały one także swój udział w tradycyjnych formach uczestnictwa.

  Z kolei drugi cytat z wypowiedzi dr Batorskiego mija się z moim zdaniem z rzeczywistością. Znowu jedynie powołuję się na własną intuicję i pamięć o wynikach badań nad zachowaniami w świecie cyfrowym i rzeczywistym oraz przenikaniem się tych zachowań. Moim zdaniem istnieje odwrotna współzmienność, tzn. osoby które intensywnie korzystają z sieci ograniczają rozwój (ale nie same kontakty) kontaktów w świecie rzeczywistym. Wynika to z prostego przypuszczenia – kiedy spędza się czas w internecie, jest się niedostępnym dla świata zewnętrznego. Odnośnie pierwszej części tego cytatu, znowu proponuję odwrócenie współzmienności. Czy może być tak, że internauci zanim zaktywizowali się w internetowej aktywności byli już wcześniej (przed upowszechnieniem się internetu jako kanału użytecznego komunikacyjnie i społecznie) zaangażowani w tradycyjne formy uczestnictwa w życiu publicznym/społecznym?

  Pozdrowienia
  Tomasz Brzózka

 3. Mam pytanie, czy jest planowana jakaś forma relacji z tej konferencji?

 4. @KrzysztofP: przyznam szczerze, że nie wiem. Mogę po prostu nagrać i zrobić mp3.

 5. Ciekawostka: dodać do tytułu tekstu „m” jako drugą literę w drugim wyrazie a „si „potraktować fonetycznie jako „ś” – a sens się nie zmieni…

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php