Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

19.10.2010
wtorek

V Kongres Obywatelski

19 października 2010, wtorek,

W najbliższą sobotę odbędzie się piąty już Kongres Obywatelski organizowany przez Polskie Forum Obywatelskie. Hasło – „Idea Polski XXI wieku”. Kongresy są de facto inicjatywą Jana Szomburga, prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, nieustannie przekonanego, że dialog społeczny i mobilizacja sił obywatelskich to jedyny skuteczny sposób na indukowanie pozytywnych zmian w kraju.

Zdolność Szomburga do pozyskiwania sojuszników ze wszystkich stron sceny politycznej jest zdumiewająca, najlepiej zresztą zerknąć do tegorocznego, bardzo bogatego programu. Znalazło się w nim miejsce dla 10 sesji tematycznych. Mnie przypadł udział prowadzenia I Sesji Tematycznej: „Rozwój, ale jaki? Cele i zasady rozwoju”, w której wezmą udział: Henryka Bochniarz, szefowa Lewiatana, prof. Janina Jóźwiak z SGH, prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska i Dariusz Karłowicz Teologii Politycznej. Ideę panelu wyjaśnia w tekście w załączonym pliku.

Przy okazji zachęcam do zajrzenia do Forum Idei w witrynie PFO, gdzie opublikowano filmiki z wypowiedziami przedstawicieli najważniejszych polskich think-tanków.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. mam wrażenie, że jednak pan Szomburg nie ma umiejętności do pozyskiwania sojuszników ze wszystkich stron sceny politycznej. mam wrażenie że lewica jest mocno niedoreprezentowana: Maciej Gdula, Jacek Żakowski (to naprawdę lewica?) i Pan Autor (?). wcale się nie dziwię – sam nie miałbym ochoty brać udziału w forum gdzie zamiast przedstawicieli głośnego ruchu nie dla komercjalizacji szkół wyższych wystąpi pan z Philipsa który będzie opowiadał o firmie jako uniwersytecie. Czy jest jakiś przedstawiciel związków zawodowych?
  popatrzmy na wystąpienia Think-tanków – na 9, naciągając, 2 mogą być lewicowe…. i to nieprawda, że lewicowych nie ma (choćby http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=8).
  patrząc na listę panelistów przypomina mi się też książka Millsa – elity władzy.
  pozdrawiam
  owocnych obrad
  Paweł

 2. @pawesta: dzięki za komentarz, przekażę Szomburgowi. Ja patrzę na ewolucję Kongresu jak na proces i cieszę się nie tylko z tego, że nie choć dość szybko, to jednak przybywa lewicowej reprezentacji. Przy okazji wcześniejszych kongresów sam pisałem, że przypominają one próbę odtworzenia habermasowskiej sfery publicznej, odwołującą się do idei oświeconej klasy średniej. Większość uczestników to kryterium spełnia – są ludźmi zainteresowanymi sprawami publicznymi, o różnych poglądach. Moim zdaniem to ciekawe zjawisko, choćby po to, żeby posłuchać pana od Philipsa. Po to choćby, żeby podczas tworzenia pomysłów dla lewicy nie oderwać się od rzeczywistości, której ten pan jest częścią. Pozdrawiam.

 3. Wszyscy będą debatować razem? To się dużo nie dowiedzą.

  Jaki rozwój? Przypadkowy. Epoka chaosu. Dokładnie to czego się nikt nie spodziewa.

 4. Szanowny Panie Edwinie,

  Z gory przepraszam za smialosc i ewentualna dezynwolture, ale zachecila mnie tresc Panskiego bloga i postanowilem zwrocic sie z mala prosba. Nie tak dawno, bo kilka miesiecy temu, do polskich internautow trafil portal o nazwie ResearchGATE. Jest to najwieksza siec akademicka, ktora na dzien dzisiejszy zrzesza ponad 600 tysiecy naukowcow ze 196 panstw swiata. Ponadto kazdy uzytkownik ma mozliwosc skorzystania z bezplatnego dostepu do ponad 35 milionow artykulow i 20 tysiecy czasopism naukowych. Szybko po utworzeniu sieci, portal stal sie doskonala tuba, ktora umoliwia promowanie osiagniec naukowych wybranego kraju. Razem z kilkoma innymi pasjonatami zdecydowalismy sie na zalozenie grupy ‚Researchers in Poland’, ktora obejmuje juz prawie 80 czlonkow, a co tydzien strone odwiedza srednio 2 tysiace Polakow. Liczby szybko rosna, jednak zalezy nam przede wszystkim na utrzymaniu pewnych akademickich standardow. Tym samym wybralismy kilka najbardziej fascynujacych blogow, pod trescia ktorych, kryja sie nietuzinkowe postacie i zdecydowalismy sie zwrocic do nich z prosba o umieszczenie krotkiej notki o ResearchGATE oraz odnosnika do grupy „Researchers in Poland.” Cel jest szczytny, bo chodzi o polskie srodowisko akademickie oraz wizerunek polskiej nauki za granica. Ponadto kazdy blog zostanie umieszczony na specjalnej liscie, ktora zostanie wyrozniona w dyskusji na forum polskiej grupy. W tym miejscu zapraszam do sprawdzenia naszych mozliwosci na http://www.researchgate.net.

  Odnosnik do grupy „Researchers in Poland” http://www.researchgate.net/group/Researchers_in_Poland/

  Z gory dziekuje za pozytywna odpowiedz. Do zobaczenia na RG!

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php