Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

11.11.2010
czwartek

Faszyzm nie przeszedł, narodowcy doszli do pomnika

11 listopada 2010, czwartek,

Najbardziej wstrząsającym elementem dzisiejszej manifestacji antyfaszystowskiej przy Kościele św. Anny była akcja Pawła Althamera. Artysta z warszawskiego Bródna na przeciwko Placu Zamkowego, na którym mieli się zebrać ONR-owcy i Wszechpolacy organizujący Marsz Niepodległości ustawił szpaler ludzi ubranych w pasiaki, jakie nosili więźniowie kacetów. Za nimi stały setki ludzi protestujących przeciwko temu, by na ulicach Warszawy legalnie mogły maszerować organizacje o rasistowskim i faszyzującym rodowodzie.

Faszyzm nie przeszedł, uczestnicy Marszu Niepodległości musieli iść inną drogą, by dojść do celu -pomnika Romana Dmowskiego. Na szczęście na Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat nie wróciła historia, kiedy przed wojną podobne   marsze miały finał w gettach ławkowych i aktywnym antysemityzmie. Wczoraj Rafał Ziemkiewicz napisał w swoim blogu tekst „Wygwizdać niepodległość”. Nie wiem, czy okoliczności pozwoliły mu dotrzeć do swoich kolegów z ONR i Wszechpolaków, ale zaciekawionemu promotorowi Marszu (mały cytat subtelnego stylu Ziemkiewicza):

Atak na Święto Niepodległości, zohydzanie jednego z jej ojców jako „faszysty”, to kolejny krok w walce o przeoranie świadomości tubylców, toczonej przez to środowisko. Ciekaw jestem, czy i tym razem pojawi się wśród „młodych z fejsbuka” osławiony „Niemiec” i jego karna drużyna warszawskich alfonsów, która tak gracko uwijała się pod krzyżem ma Krakowskim Przedmieściu. Na pewno będzie tam tłum reporterów, modlących się do swojego bożka postępu o jakikolwiek wybity ząb, rozbity nos, a najbardziej o obrazek jakiegoś hajlującego łysola (zresztą, nawet jak się nie trafi, to są jeszcze fotoszopy).

mogę tylko pogratulować towarzystwa do obchodów Święta Niepodległości. Ja po wywieszeniu na swoim domu biało-czerwonej flagi pojechałem pod Świętą Annę, żeby tej flagi nie musieć się wstydzić. Zdecydowanie lepiej moim zdaniem godności dzisiejszego święta bronili ludzie w pasiakach i stojące za nimi kolorowe zgromadzenie antyfaszystów (a wśród nich powstańcy warszawscy i żołnierze AK), niż „łysole” (fotoszop nie był potrzebny, było ich mnóstwo w naturze) mający poparcie tak prominentnych intelektualistów, jak wspomniany Rafał Ziemkiewicz i Ryszard Bender. Każdy świętuje, jak umie, w towarzystwie jakie lubi.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 41

Dodaj komentarz »
 1. właśnie to co robili przeciwnicy narodowców, to jest FASZYZM. Można mieć każde poglądy pod warunkiem, że są to wasze poglądy, tak? Nie jestem fanem ONR, NOP ani MW. Więcej, w sumie uważam ich za buractwo. Ale po ostatniej nagonce Seweryna B. w GW i dzisiejszym dniu, popieram ich prawo do demonstrowania swoich poglądów w 100%! Ktoś zapomniał o słynnym stwierdzeniu Voltaire’a ?Nie zgadzam się z tym co mówisz ? ale życie oddam za to, byś mógł mówić to, co chcesz?

 2. a mnie jest bardzo smutno… to jest Święto Polski.
  1. Dlaczego pozwolono na manifestację faszystów? Kto wydał zgodę i dlaczego?
  2. Seweryn Blumsztajn powinien odpowiedzieć za kontrmanifestację (pierwotnie tylko gwizdki, a widać czym się skończyło)
  3. Może wobec takich zajść potrzebny jest Prezydent, który ten naród połączy, tu jestem zawiedziony moim wyborczym wyborem, bo po kilku słowach o wojnie polsko-polskiej wygłoszonych na pl. Piłsudskiego może należało wyjść i porozmawiać z tymi ludźmi? Nie wiem…zastanawiam się.

  Państwo polskie jest w jakiejś dziwnej sytuacji i może czas, żeby ktoś to uspokoił.
  To właśnie jest rola Prezydenta…

  Wczoraj pajac biegał po Krakowskim z pochodniami i uwalniał Edka, dziś ONR i MW schodziły szybciutko schodami pod zamkiem… ONR i MW doszliście, ale gdzie idzie Polska

  zasmucony

 3. @Kolejarz: lubię Woltera, tyle że po nim historia przyniosła kilka doświadczeń, które warto uwzględnić robiąc listę spraw, za które warto umrzeć.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jako bardzo już starszy pan, a w dodatku Polak o nazwisku bez końcówki SKI, a przy tym umiejący przyjaźnić się m.in. z kobietami mądrymi wiem, że fanatycznymi narodowcami są mężczyźni cierpiący na:
  1. małego członka,
  2. przedwczesny wytrysk,
  3. kretynizm objawiający się dużą głową i przedwczesnym łysieniem; a także wiecznie spoconymi dłońmi, platfusem i śmierdzącymi nogami.
  Dziewczyn-narodowców nie znam; dziewczyny nad chłopakami mają tę przewagę, że mogą nie ujawniać braku orgazmu.
  Panie Edwinie! Na psychopatów, kretynów, impotentów i innych nieudaczników lekarstwa nie ma. Pan z wąsikiem á la Adolf (Zawisza) i jemu podobni powinni pozostać poza sferą naszych emocji. Serdecznie pozdrawiam.

 6. @ Kolejarz

  Popieram. Wolter jest tu na miejscu, a co historia przyniosła po nim i dlaczego to osobna kwestia i nie taka wcale oczywista, jak w podręcznikach.

  Do Ziemkiewicza mam awersję większą nawet, niż do Pospieszalskiego, ale nie jestem pewny, czy aby bardziej rasistowskie nie są przypadkiem organizacje o rodowodzie bolszewickim.

  Natomiast ten propagandowy „artysta” od gumy, z warszawskiego Bródna, trochę przegiął, tak jak niedawno jego kumpel, ten od palenia stodół.

 7. PS.
  Flagi biało-czerwonej, ani żadnej innej, nie wywieszam. Marzy mi się jako nieobowiązująca lecz oczywista flaga koloru NIEBA. Nie wywieszam jej, bo wciąż wisi ONA nade mną; w zmiennych wprawdzie kolorach, ale dlatego mi pasujących. Marzę o tym, aby nie tylko „mi”.

 8. do kolejarza
  nie warto powolywac sie na Woltera bo ten oswieceniowiec wybiorczo chcial bronic pogladow innych – byl przeciwko walce o wolnosc Polakow i najbardziej imponowala mu korespondencja z ciemiezcami.
  Lepszy byl Rousseau, ktory nam radzil zmusic zaborcow do wymiotow.
  Faszystom (a takimi sa polscy narodowcy, uwazam) trzeba powiedziec : NIE.
  Zreszta za sympatyka naszych faszystow uwazam Jaroslawa i spolke.
  Takze dziwnego (?) Ziemkiewicza.

 9. NJesteie tylko Ty. To do adamjera. A może byśmy lepiej dziecii historii uczyli? Jestem troche jak ta Eliza. Kocham Pana Panie Bendyk.

 10. @adamjer
  Jako też starszy już pan, chciałbym zauważyć, że: mały członek, przedwczesny wytrysk, przedwczesne łysienie a także „platfus”, spocone dłonie i śmierdzące nogi to cechy wyłącznie fizyczne i fizjologiczne nie mające wiele wspólnego z tym co człowiek ma w głowie. I przykłady takich osobników można znaleźć we wszystkich opcjach politycznych. Jako bardzo już starszy pan powinieneś to wiedzieć. Jeśli nie, to znaczy że kieruje Twoją opinią wyłącznie złą wola, żeby nie powiedzieć nienawiść. A to nie jest właściwe kryterium obiektywnej oceny. Więc siedź sobie pod swoją zmienną flagą, przyjaźnij się z tzw. mądrymi kobietami i nie obrażaj ludzi, którzy na to nie zasługują.

 11. Panie Bendyk jestes Pan slepy – lewactwo zachowało sie dzis jak faszysci. Co pan za bzdury wypisujesz – kazdy kto był widział

  DLa mnie jestes pan kłamca

 12. rozumiem, kto nie lewak ten faszysta – przypomina się rosja radziecka
  a o tym kto faszysta decyduje p.Bendyk z wasami jak gruzin Dzugaszwili

 13. Stek bzdur, a nie artykuł. Co tu niby komentować?

  PS. Dla Autora każdy kto w dniu 11 listopada maszeruje pod pomnik Dmowskiego jest „faszystą” Pogratulować „dziennikarskiej rzetelności”

 14. goraco sie robi 🙂 🙂 Co do uroczystosci to dziwi mnie dlaczego wladcy Stolicy pozwalaja na rozruby w Swieto zamiast jesc kielbaski , kupowc wate cukrowa i cieszyc sie wolnoscia. Ja caly dzien czytalam ksiazke. I zjadlam czekolade .:) Polecam.

 15. To innowacyjnosc i gospodarka kreatywna sa alternatywa dla faszyzmu, a nie na odwrot. Ci ludzie potrzebuja perspektyw w swoim kraju. Nie nalezycie chyba panstwo do tych naiwnych, co mysla ze Hitler napadl na Polske bo Polakow „nie lubil”. On zajal po prostu slabo rozwiniety kraj. Moze mniej bon motow i umizgow do akademickiego establishmentu, a wiecej realnej pracy? A w przypadku mediow – wspomagania tych, ktorzy dzialaja realnie, na ziemi, ktorzy t w o r z a.

 16. @Tichy62: chyba Pan komentuje inny tekst, niż napisałem. Gdzie użyłem wielkiego kwantyfikatora? Nie napisałem, że każdy kto idzie pod pomnik Dmowskiego jest faszystą, lecz że organizacje organizujące Marsz Niepodległości mają faszystowskie korzenie. Jeśli Pan nie rozumie tego co napisane, to nic na to nie poradzę.

 17. @Edwin Bendyk

  Rispekt! Świetna notka.

  @Kolejarz81

  Przyzwolenie na faszyzm zaowocowało zrównaniem z ziemią połowy Europy, dziesiątkami milionów zabitych, a ilu rannych, ilu psychicznie zniszczonych? Zagłada, przesiedlenia, w końcu żelazna kurtyna i podział świata no i tak dalej.

  Teraz mało prawdopodobne, że to się powtórzy i ludzie wzruszają ramionami: meh, to tylko paru heilujących przygłupów. Od takich małych grupek się to zaczynało wówczas, przyszedł kryzys i w niektórych krajach udało im się dojść do władzy. Teraz nie mają szans, bo nie ma na to przyzwolenia, bo nie ma tolerancji dla rasizmu, nazizmu, antysemityzmu… Póki nie ma przyzwolenia.

  Poza tym nie może być tolerancji dla nietolerancji, inaczej taka postawa sama się wyklucza.

 18. Edwin, a nie zauważyłeś, że to lewica dziś i wczoraj biła? Jeżeli uważasz, że ludzi o niesłusznych poglądach można bić, to czym to się różni od faszyzmu?

 19. @caujacy sie z ksiazkami:
  niestety, życie to nie „Cywilizacja” ani „Warhamer” i istnieją też inne powody prowadzenia wojen niż ekonomiczne.

 20. Do: Edwin Bendyk

  „Faszyzm nie przeszedł, uczestnicy Marszu Niepodległości musieli iść inną drogą, by dojść do celu -pomnika Romana Dmowskiego”

  Mało logiki, sporo insynuacji.

 21. Mi osobiście nie podobają się ani faszyści ani część histeryzującej lewicy, która im się przeciwstawia. Mam wrażenie, że polskim problemem jest brak środka. Łatwo zaszufladkować kogoś jako faszystę, albo lewaka, ale problemem jest chyba to, że nie ma jakiejś rozsądnej alternatywy (w sensie organizacji) dla osób czy to o poglądach centroprawicowych czy centrolewicowych czy po prostu centrowych (mi bliskich jako zdroworozsądkowych), bo od razu ma się przyszytą łatkę.

  Pan Bendyk denerwuje się na Tichy’ego, ale przecież blokując marsz i wiedząc, że nie wszyscy tam byli faszystami, poniekąd świadomie dokopał tym, którzy faszystami nie są, a pod pomnik iść jednak chcieli. Pytanie czy fakt, że organizacja ma takie, a nie inne korzenie, powinien sam w sobie decydować o naszym wobec niej stanowisku (po tylu latach od II RP). Ten błąd popełniają obie strony, dla jednych SLD to postkomuniści i to ich dyskwalifikuje (nawet jeśli Oleksy to lewicowy polityk średniego pokolenia 😉 ), dla innych Młodzież Wszechpolska to faszyści. Razi mnie zwłaszcza, wyzywanie od faszystów osób nietolerancyjnych, co robi np. pan Biedroń. Wydaje mi się, że od braku poparcia dla małżeństw homoseksualnych, albo wobec legalizacji aborcji to faszyzmu jednak droga daleka, podobnie zresztą jak od bycia zwolennikiem państwa świeckiego do antyklerykalizmu czy komunizmu.

  Wydaje mi się, że najlepiej tę paranoję pokazał Artur Żmijewski w filmie Oni. Byli tam i zagubieni członkowie MP, w których trudno mi było jakoś dojrzeć faszystów czy skinheadów, ale którzy wykazywali się zdecydowanie małą tolerancją dla inności i strasznie nakręceni, a przy tym równie nietolerancyjni przedstawiciele lewicującej młodzieży (oczywiście w oparach dymu a la Sierakowski). Jedni odwoływali się do Szczerbca, który dla nich był symbolem Polski, drudzy z tym symbolem za wszelką cenę walczyli, przy czym co znamienne to właśnie strona lewicowa była bardziej agresywna. A najlepiej zachowała się trzecia grupa, starsze panie, które w pewnym momencie machnęły ręką i powiedziały „bez sensu”. Bo człowiekowi z centrum, oglądającemu ten film po prostu nie mieści się w głowie, że coś takiego może się dziać.

  Podejrzewam, że tak jak organizatorki Manify czy młodzieżówki SLD nie utożsamiają się ze stalinizmem, a raczej z ideami równości i tolerancji, tak też wiele osób z MP działa w niej z powodów patriotycznych i nie są żadnymi faszystami, a raczej widzą w tym sposób na podkreślenie swojej tożsamości narodowej. Czy powinno im się tego zabraniać?

  Moim zdaniem kontrmanifestacje nie powinny polegać na blokowaniu przejścia, bo wtedy właśnie łatwo o awanturę, a jedynie na biernym wyrażeniu sprzeciwu (transparenty, happeningi, etc.). Jeżeli demonstracja odwołuje się do faszyzmu, powinna wkroczyć policja, jeżeli tylko chcą złożyć kwiaty pod pomnikiem Dmowskiego, czemu nie (osobiście nie wiem po co, ale mamy wolność w końcu, a Dmowski też pewnie niejedno miał oblicze). Tak samo ma się zresztą rzecz z pochodem pierwszomajowym, jest to legalna demonstracja, kto chce niech idzie, ale gdyby odwoływał się do ideologii komunistycznej, nienawiści klasowej i promował totalitaryzm, albo nawoływał do podpalania fabryk — od tego są odpowiednie służby, które powinny chronić i przedstawicieli demonstracji i kontrdemonstracji.

 22. sceptyk napisał:

  „Poza tym nie może być tolerancji dla nietolerancji, inaczej taka postawa sama się wyklucza.”

  A co z nietolerancją dla nietolerancji? W jakiś paradoks Russela chyba wpadamy (na szczęście zawsze można się przed nim uratować schizofrenią ‚), to taki żart, a nie uwaga ad personam)…

 23. Prawo narodowców do demonstrowania miłości do Ojczyzny jest istotą demokracji. Globalizm przypomina ośmiornicę duszącą mackami mediów każde odrębne zdanie . To globalizm w tej formie jest pijawką eksploatującą kolejne podbite kraje. Każdy ma prawo do demonstrowania miłości do eksploatowanej przez obcych bankierów Ojczyzny.

 24. Najważniejsze jest, że przyzwoici ludzie nie polenili się i pokazali liczebną przewagę nad tępymi narodowcami. Gratulacje dla staruszków, którzy wystawili swoje kruche już ciała na możliwość oberwania kamieniem.
  Nie możemy się bać i nie możemy udawać, że to nic groźnego, bo wtedy poczują się pewnie i będzie kłopot.

 25. nie mamy szczescia do idoli politycznych, analogie widac i dzsiaj -ten spadek niepodleglosci. Oczywiscie przyszla wtedy niepodleglosc, ale i niestety ta niepodleglosc dala i poczatek i konca w 39 roku. Ukraincy odplacili za zbrodnie sanacji na kresach – mordem wolynskim, hiterowcy eksterminowali miliony mniejszosci narodowych, a w protoplasta nienawisci byl pachol ruski niejjaki Dmowski. Bij Zyda, nie kupuj u Zyda – to spadek polskiego antysemitzymu, ktory panuje i jest celowo podgzewany przez prawicowa prase z 4rp.
  Czy z Polski wyjdzie nowy Hitler ? Te obawy sa plonne, genetyczny idiotyzm pewnych zbiorowosci etniczych z korzeniami za Bugiem -nie daje predyspozycji do takiego niebezpieczenstwa – jednak odradzajaca i nasilajaca sie faszyzacja zycia publicznego budzi zaniepokojenie sasiadow i NATO.

 26. Słuchając komentarzy po demonstracjach, z przerażeniem przecieram oczy i nie dowierzam swoim uszom. Oto nawet tacy dziennikarze jak Pan Miecugow uważa, że powinniśmy pozwolić faszystom demonstrować swoje poglądy.A to w imię demokracji.Człowiek, z filozoficznym wykształceniem żąda tolerancji dla faszyzmu. Myślę, że w takim satyrycznym programie, jak Szkło kontaktowe, nie powinno się poruszać tego tematu.Właśnie pożegnała nas na zawsze nasza psina i nie mogę spać, więc oglądam w nocy tv. W Superstacji Pan Wątły też w satyrycznym programie dowcipkuje na ten temat.
  A ja się boję, bo mam syna, synową wnuka i chcę żeby żyli bez groźby faszyzmu.

 27. Uwagi na mrginesie święta:1)granica między patryjotyzmem a nacjonalizmem jest niezwykle cieniutka,a nacjonalizm to brzydka sprawa.Trzeba bardzo uważać.2)Nie sądzę by Wolter chciał oddawać życie za każdego,kto mówi co myśli.To byłoby zbyt ryzykowne.Nie tak chyba on to widział.3)pan Ziemkiewicz Woltera nie lubi,bo „Wolter przyjaźnił się z królem pruskim i źle wyrażał się o Polakach” (tak powiedził na antenie w dyskusji z panem Sierakowskim),czyli stosunek do Polski i Polaków jest miarą wielkości (lub małości).A taki Gabriel Garcia Marquez przyjaźni się z Fidelem Castro a pisze fantastycznie i dostał nawet Nobla.
  Facit:i znowu komuś pomyliła się demokracja z anarchią.Jeżeli takie pomyłki zachodzą w ogolonych głowach,mogę to jakoś zrozumieć,ale nie wgłowach ludzi,którzy mają duży wpływ na kształtowanie postaw społecznych.Od nich oczekuję więcej odpowiedzialości za słowo.

 28. @abc:”Jeżeli demonstracja odwołuje się do faszyzmu, powinna wkroczyć policja, (…)”
  Niestety polska policja woli mieć swięty spokój niż egzekwować przestrzeganie prawo, co widać było na dotychczasowych marszach organizowanych przez ONR i MW. Funkcjonariusze stali i grzecznie słuchali o kończeniu z demoliberalnym syfem, przegonieniu Żydów oraz innych rasistowskich kwiatków. Dopiero wczorajsza kontrmanifestacja i zorganizowana przez Gazetę Wyborczą akcja protestu zmusiła naszych neo-naziołków do korekty jezyka. Nie łudzę się, że skinheadzi zmienili poglądy, ale musieli chociaż się zamknąć i bali się zamawiać pięć piw bo po raz pierwszy media i opinia publiczna zwróciły uwagę co wyczyniają co roku prawicowi fanatycy.
  Moim zdaniem to, że po przejściach drugiej wojny światowej grupa fanów ideologii Hitlera jest u nas wystarczająco duża by zorganizować marsz w stolicy świadczy tylko o upadku naszego narodu w ogólności a szkolnictwa i mediów w szczególności. Jeśli Ziemkiewicz, Bender i Kaczyński uważają działalność ONR-u i MW za powód do dumy z bycia Polakiem i dobrą okazję do manifestowania patriotyzmu, to mówi to też o upadku elit na naszej prawicy. Ci panowie zdają się uprawiać totalny i bezkrytyczny kult przeszłości. W drugiej RP gardłowali by zapewne za przywróceniem ustanowiongo przez Boga systemu feudalnego i Rzeczpospolitej szlacheckiej, tak jak dzisiaj powtarzają i popierają bezmyślnie hasła ruchu narodowego sprzed 60 lat. Wtedy Dmowski był postępowcem, który nadał prawicy nowy kierunek i postawił jej nowe cele. Dziś zanosi się na prawicy raczej na skansen i godne Gomułki oburzenie na resztę „zepsutego” świata.

 29. o wlasnie pani anastazjo, ten balagan zawdzieczamy takim panom jak pan Miecugow, do smierci beda brac slowo demokracja w usta jako komunie swieta. Jako lekartwo na kazde bandyctwo. Przywileje demokracji nie sa dla tych ktorzy ja zwalczaja.
  Sa fanatycy demokracji i sa fanatycy naziole. Panowie demokraci przez demokracje niedawo, wyladowali w Majdanku i Brzezince w pasiakach przez ta ich wrodzana tolerancje. Cale szczescie ze Rosjanie wyzwolili jeszcze paru zyjacych demokratow. Niech nie zachwalaja wina, gdy sprzedaja wode. Nb.w Polsce nie ma zadnej demokracji – to ze ludzie ida w 30% na wybory, lub sa setki gadzinowych wolnych gazet, zdebilajacych programow telewizyjnych -jeszcze nie swiadczy od zaletach tego systemu – nie ma pracy, nauki, kultury i przyszlosci.
  Fakt ze jedynymi wygranymi „demokracji” sa dziennikarze i macherzy medialni, sa niewybieralna 4 wladza manipulujaca prymitywnym spoleczenstwem, dlatego owi macherzy beda nam wciskac kit o ich demokracji, gdy sami stanowia kaste manipulatorow zyjacych z oszuststwa , podjudzania, prymitywnej i zwierzecej kultury.
  Jak wyglada demkracja, ktora nam wprowadzili ci zlotousci ? wystarczy parodniowy pobyt w malym miasteczku -Legnicy, Zielonej Gorze, Nowej Soli -byc moze sie przekonaja jaki los szykuja naziole nam w demokracji. Oni tam ju rzadza, niezaleznie od jakichkolwiek wyborow.

 30. Szanowny Panie Edwinie

  1. Wygląda na to ze w jednej kwestii będę musiał przyznać Ziemkiewiczowi rację. Ta „antyfaszystowska” demonstracja która jak wynika z lektury Wyborczej zachowywała się agresywnie („Uczestnicy antyfaszystowskich blokad jeszcze raz po drodze próbowali ich zatrzymać.”) była traktowana przez policje nieporównywalnie bardziej pobłażliwie od kontrmanifestacji wobec „parad równości”. Nieładnie.

  2. Samo zachowanie protestujących i zatrzymywanie legalnej manifestacji w celu ewidentnego sprowokowania rozróby – poniżej krytyki. Relacja współorganizującej manifestację „Wyborczej” utrzymana w stylu sprawozdania z ustawki w kibicowskiej gazetce. Ohyda.

  3. Co z tego że organizatorzy mieli rację? Zabrakło klasy, stylu i dyscypliny.

  4. Oskarżanie ONR o współodpowiedzialność za holokaust w postaci happeningu z pasiakami to dla mnie nadużycie. Widać Prawo Goodwina dotyczy także przestrzeni publicznej.

  5. Nienawidzę rozrób. Niezależnie od pobudek. Żal że niektórzy dziennikarze i politycy uważają że są one usprawiedliwione. Oczywiście wyłącznie w obronie ICH poglądów. Widać przywiązanie wielu polityków do piłki nożnej sprawia że przenoszą do polityki stadionowe formy dyskusji.

  6. Współczucie dla warszawiaków którzy sobie w obawie o zdrowie nie mogli wyjść na spacer.

 31. Też byłem na obchodach Święta Niepodległości.
  Całą rodziną.
  Widzieliśmy defiladę,bardzo skromną ale wolę taką niż zadęcie wielkomocarstwowe minionych czasów.Potem kawa w kawiarni i gęś w domu.
  Tą gęsią chcieliśmy zapoczątkować w naszym domu tradycję zjadania polskiego ptaka na ten dzień.
  Neofaszystów i tych co się nie zgadzają na ich demonstrowanie olaliśmy.Gdyby więcej ludzi ich olało to by ich w przyszłym roku przyszło mniej.
  Ale, że ku uciesze zawsze skorych do bitki grupek ktoś im stanął na drodze to zabawę mieli lepszą od spodziewanej.
  Teraz każda kolejna demonstracja będzie większa i bardziej wybuchowa.
  Czas stanąć na drodze Kaczyńskiemu jak z pochodniami idzie.
  To będziemy mieli zabawę co miesiąc lepszą i liczniejszą po każdej stronie.

 32. Zgadzam się z abc.

  Rozumowanie z korzeni to błąd. Podobne różne osoby się nawzajem oskarżają o korzenie w KPP. Oceniać należy obecne zachowania, nie korzenie. Czy obecni chrześcijanie odpowiadają za terror w IV wieku?

 33. Też byłam na demonstacji antyfaszystowskiej i cieszę sie, że było tak dużo ludzi. Grzecznie uczesani młodziankowie z MW być może nie uświadamiają sobie czemu dają twarz. Narodowcy dumnie twierdzą, że w przyszłym roku przeją traktem Królewskim. A ja myślą, że nie przejdą i w tym sensie faszyzm nie przeszedł. A że doszli do pomnika swojego idola ? Trudno zablokować całe miasto, musieli kilka razy zmieniac trasę przemarszu.

 34. Z biogramu na Wikipedii p. Bendyka wyczytałem, że skończył chemię. Z historii chyba było nietęgo skoro myli mu się Dmowski z faszyzmem.

  Skandalem były te idiotki w pasiakach. Prawica narodowa złożyła w czasie II wojny i w okresie stalinowskim największą daninę krwi a lista działaczy przedwojennej Narodowej Demokracji, Młodzieży Wszechpolskiej i ONR, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych jest długa na kilometr.

  Niech Pan sobie poczyta życiorys Jana Mosdorfa, Stanisława Piaseckiego a nawet matki prof. Żaryna („sprawiedliwa wśród narodów świata „- tytuł przyznany za ratowanie Żydów przez Yad Vashem) i przestanie powielać post-stalinowskie kalki o „faszystach”.

  Najbardziej plugawą z polskich twarzy (by zacytować Blumsztajna) była jest i pozostanie twarz komunistyczna i post-komunistyczna. Endecja nigdy nie rządziła Polską, złożyła daninę krwi w walce z Hitlerem i Stalinem i nie zasługuje na obelgi z okazji Święta Niepodległości, przy składaniu kwiatów pod pomnikiem jednego z twórców tejże niepodległości (chwała Prezydentowi Komorowskiemu za słowa prawdy o Romanie Dmowskim).

 35. ONR (np. B. Piasecki) tak się miał do Oświęcimia, jak Gomółka do Gułagu.
  Getto ławkowe i aktywny antysemityzm to jeszcze nie komory gazowe.

 36. Blokada marszu spowodowała, że media zajmowały się nim cały dzień od rana do wieczora. To była reklama.

 37. Proszę pamietac o republice weimarskiej.To do wszystkich,którzy,przez nieuctwo lub celowe zapomnienie domagają się poszanowania dla faszystów poczatkujących,
  ukrytych za symbolami drogimi wszystkim Polakom.
  Obrzydliwośc.
  Pan K. Mazur pisze:
  „Getto ławkowe i aktywny antysemityzm to jeszcze nie
  komory gazowe”.Racja .Jeszcze nie.Zbrakło możliwości dalszego rozwoju.Najwyższy czas odebrac takie mozliwości dzisiejszym epigonom.

 38. @lexmarkowi 53 z 2010-11-11 o godz. 21:53 odpowiadam:
  nie nienawiść lecz poczucie humoru i sympatia do właściciela blogu mną powodowała; Twoja reakcja to coś w rodzaju: „uderz w stół …”; jeśli się mylę to przepraszam. A w ogóle swej opinii o narodowcach nie zmienię – nienawidzą mądrych i seksualnie zdrowych bliźnich; gdyby było inaczej nie mieli by czasu i ochoty na rozróby wstrętne mądrym i pięknym dziewczynom. Tym typom po drodze siekiera i onanizm.

 39. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że Rewolucja Francuska była relatywnie niewiele mniej krwawa niż II Wojna Światowa (nie mówiąc już o Wojnach Rewolucyjnych i Napoleońskich) – czy z tego powodu komuś przyszłoby do głowy, aby zabronić organizowania wiecy i marszy przez partie demokratyczne? Demokracja nie przejdzie?! 😉

 40. To, że wśród ofiar niemieckiego faszyzmy byli polscy faszyzujący endecy jest tak samo mocnym argumentem na to, że z faszyzmem nie mieli nic wspólnego jak to, że wśród ofiar rosyjskiego komunizmu byli polscy członkowie KPP jest argumentem na to, że nie mieli nic wspólnego z komunizmem. Gdyby śmierć z rąk wyznawców jakiejś okrutnej ideologii miała wyłącznie i jednoznacznie decydować o ocenie politycznych działań za zycia to Nikołaja Jeżowa mozna byłoby uznać za antykomunistę, a Ernsta Rohma za antyfaszystę.
  „Warto w tym miejscu zauważyć, iż antysemityzm, przy zachowaniu wszelkich proporcji, stanowił wspólny rys nazizmu niemieckiego i polskiej endecji” – to musiał powiedzieć jakiś szalony lewak. Otóż nie drodzy obrońcy ONR-u to fragment wystapienia ś.p. Janusza Kochanowskiego dotyczacego umorzenia postępowania prokuratorskiego w sprawie demonstracji tej przemiłej organizacji w Myślenicach.

 41. Jeśli się komuś kojarzy Republika Weimarska, to informuję, że Hitler zrealizował Marksistowski pomysł wojny domowej zapoczątkowany nieudaną rewolucją komunistyczną w 1919 roku. Na tej podstawie można by równie dobrze zakazać demonstracji Krytyce Politycznej, która na swojej stronie cytuje sobie Marksa.

 42. „Blokada marszu spowodowała, że media zajmowały się nim cały dzień od rana do wieczora.”

  Media a konkretnie GW całe zamieszanie sprokurowały.
  Rok temu w marszu narodowców uczestniczyło 300 osób.
  W tym roku dzięki Gazecie 2 tysiące po jednej i 3 tysiące po drugiej.
  Teraz czas na apel Wyborczej o zakończenie wojny polsko polskiej:)
  Coś mi to działania piromana -strażaka przypomina.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php