Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

9.01.2011
niedziela

Kierunek Lublin

9 stycznia 2011, niedziela,

Nowe-stare święto Trzech Króli spędziłem pracowicie w Lublinie. Zajechałem tam już w środę w nocy, zdumiony przyglądając się intensywnemu życiu jakie jeszcze o północy toczyło się na lubelskiej starówce. Choć niewielka, jest niezwykle malownicza – ze stanu katastrofy budowlanej wydostają się kolejne historyczne kamienice, a w ich wnętrzach powstają kolejne sympatyczne knajpki – jest ich już podobno ponad 40, nie zabrakło nawet „Czeskiej piwnicy” podającej wielkopopowickiego kozła i staropramen.

Stare miasto to jednak nie tylko coraz ciekawsze lokale i coraz bujniejsze życie towarzyskie, lecz ważnie instytucje kultury – w czwartek rozpocząłem dzień w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN. Lublin ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., kilkudziesięcioosobowym zespołem zajmującym się przygotowaniami kieruje Krzysztof Czyżewski, na co  dzień szef sejneńskiego „Pogranicza”. Zaprosił mnie, żeby porozmawiać z zespołem o różnych współczesnych trendach i pomysłach dotyczących zarządzania miastem, wykorzystania nowych technologii, etc. Wykorzystałem tę okazję, żeby zaktualizować trochę ideę „miasta sympatycznego” czyli miasta współodczuwającego – inteligentnej struktury miejskiej, w której ludzie i systemy techniczne tworzą całość szybko i elastycznie reagującą na różne sygnały.

Opowiedziałem także o koncepcji Miasta 2.0 relacjonowanej w książce „La Ville 2.0. Plateforme d’innovation ouverte” Daniela Kaplana i Thierry’ego Marcou. Polega ona na traktowaniu przestrzeni miejskiej i używanych w niej systemów technicznych) zwłaszcza informatycznych) jako platformy do tworzenia innowacji (np. usług publicznych) przez obywateli. Nowinki z Zachodu nie oszołomiły jednak gospodarzy, bo sami mieli mnóstwo do pokazania. Tomasz Pietrasiewicz, szef Bramy przedstawił swoją wizję Lublina 2.0, a w tym liczne pomysły na wykorzystanie nowych mediów w procesach upamiętniania. Wirtualne Muzeum oglądałem z rozdziawioną gębą, jeszcze chwila i będą nim się mogli zachwycać wszyscy.

Dwa dni w Lublinie pozwoliły mi podładować akumulatory, byłem pod wrażeniem niezwykłej, pozytywnej energii, która zintensyfikowała się w środowisku lubelskiej kultury po ostatnich wyborach samorządowych. Wszyscy liczą, że nowy prezydent zainicjuje nowe rozdanie i będzie bardziej skory do współpracy z obywatelami. Ci zaś, przynajmniej jeśli chodzi o sferę kultury pokazują, że mają pełno fantastycznych pomysłów. Szkoda tylko, że na skutek niedorozwoju infrastruktury Lublin odcięty jest od świata. Podróż samochodem to igranie z losem, podróż pociągiem upokarza. Na szczęście cel wynagradza  trudy podróży.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 14

Dodaj komentarz »
 1. Taaakk… Zdecydowanie Czeska Piwnica przoduje wśród „kamienicznych knajpek”.

 2. Naprzeciw Czeskiej jest Browar, z własnym minibrowarem – tam trzeba było zajść, popróbować uczciwego piwa 🙂

 3. dzis Gazeta Wyborcza w poszczegolnych miastach pisze o raporcie PwC:

  „Lublin ma wiele atutów rozwojowych (…) jednakże mało kto poza Lublinem (a tym bardziej poza Polską) zdaje sobie z tego sprawę. Miasto jest mało rozpoznawalne i mało atrakcyjne dla inwestorów.” Tak piszą autorzy raportu PwC, którzy zbadali kondycję największych polskich miast

  Więcej… http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,8921034,Lublin_tylko_przed_Bialymstokiem__Co_hamuje_nasz_wzrost.html#ixzz1Ae8QgZ3z

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Podczas każdego pobytu w Polsce do naszej rodzinnej tradycji
  weszło zatrzymanie się koło zamku, spacer na starówkę i obowiązkowo
  naleśniki w Zadorze. Do wyboru chyba ze sto róznych rodzajów naleśników. Restauracja malutka, ale warta polecenia.
  Polecam też widok z dzwonnicy przy katedrze.

 6. @Pickard: w Browarze też byłem…

 7. @ Prezes

  „Polecam też widok z dzwonnicy przy katedrze”

  Prawdopodobnie chodzi Panu o widok z Wieży Trynitarskiej, która stoi obok katedry. Wieże można zwiedzać, na jej szczycie jest coś w rodzaju balkonika, na który można wyjść i podziwiać z niego panoramę całej starszej części Lublina.

 8. Lublin cudowny, anioły w zamkowej kaplicy porównywać można jedynie z krakowskimi, schody ze wzgórza zamkowego trzeba zobaczyć… Jedynie dworzec autobusowy tragiczny, ale tam można się dowiedzieć, co znaczy wielokulturowość miasta. No… sprzątanie nie zawsze wychodzi, a szkoda.

 9. Losy planowanej obwodnicy Lublina się ważą aktualnie – jest na liście inwestycje, które mogą być przeniesione poza rok 2013 :/

 10. na stronie Czeskiej Piwnicy „Starobrno” jest sklasyfikowane jako piwo słowackie. trochę wstyd 🙂

 11. Lublin to nie tylko knajpy na starym mieście.
  (Chociaż faktycznie urokliwe są.)

  Lublin to także (były) poseł Janusz Palikot, Abp Józef Życiński i prawosławny biskup Abel.

  To wspaniałe, autentyczne Radio Lublin, które jako chyba ostatnie w tym kraju kultywuje jeszcze sztukę autentycznego radiowego reportażu.

  To Teatr NN.
  To Majdanek.
  I nieistniejąca żydowska gmina, której nie można reaktywować ze względu na brak 12 starozakonnych… chętnych.

  To też jedyne miasto w Polsce, gdzie w Radzie Miasta przewagę ma PiS.
  A Prezydent jest z PO.
  I podobno tym razem ma nie być wojny…
  I może faktycznie nie będzie, chociaż tutaj pewności nie mam, bo przy takiej mieszance koktajl Mołotowa ze wstydu się chowa.

  Długo by można, ale po co?
  Kocham to miasto.

 12. Z Lublina wyjechałem 15 lat temu ale zawsze będzie MOIM MIASTEM
  Gdy tylko tam jestem, muszę być na Krakowskim, Złotej ….
  I przy Bramie Grodzkiej, gdzie Marek Piątkowski uczył nas rysunku i malarstwa, ale to były czasy ….

  ja też kocham to miasto

 13. Lublin to też wspaniała Pani Ewa Dados z Radia Lublin i organizowana przez nią corocznie akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
  http://pdpz.pl/
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pom%C3%B3%C5%BC_Dzieciom_Przetrwa%C4%87_Zim%C4%99

  A także redaktor Adam Sikorski, którego audycje z cyklu „Było nie minęło” trafiły z TV regionalnej do ogólnopolskiej.

  I jeszcze Jerzy Janiszewski, fantastyczna muza którą puszcza w Radio Lublin – wyrabiam mojemu synkowi smak muzyczny na niej 🙂

 14. Dodał bym jeszcze kabarety: dawniej Loża44 (występowali w Spotkaniach z Balladą), obecnie Ani-Mru-Mru

 15. zresztą, macie tutaj: jest to głównie lista osób, które WYJECHAŁY z Lublina. Jest tu i Zbigniew Hołdys, i Krzesimir Dębski, Bohdan Łazuka, Piotr Szczepanik, i Janusz Lewandowski, Marcin Świetlicki – i wielu innych. Proszę:
  http://www.lublin.eu/Znani_Lublinianie-1-112-2-23.html

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php