Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

1.07.2011
piątek

Inauguracja Krasnogrudy

1 lipca 2011, piątek,

Krzysztof Czyżewski dopiął swego, wczoraj w Krasnogrudzie ruszyło Międzynarodowe Centrum Dialogu.

W miejscu, gdzie jeszcze niedawno stał sypiący się ze starości dworek Miłoszów stoi dziś pięknie zrekonstruowany obiekt, a obok inne pomieszczenia Centrum. Daleko od świata, blisko do granicy z Litwą i Białorusią. Odległość nie przeszkadzała jednak, by do Krasnogrudy ściągnęli ludzie mądrzy i ciekawi, na Europejską Agorę (spotkanie trwa do jutra). Inauguracji dokonało filozoficzne trio: Zygmunt Bauman, Cezary Wodziński i Michał P. Markowski. Bauman próbował z optymizmem mówić o Europie, Wodziński i Markowski weszli na wysokie rejestry filozofii analizując pojęcie gościnności. Wystąpienia błyskotliwe i erudycyjne, choć irytujące – zabawa paradoksami i sentencjami „etyka gościnności to tautologia, prawo gościnności to sprzeczność” lub „prawdziwa gościnność jest niemożliwa” były dobrą ilustracją do tez Baumana: tego typu zupełnie „bezużyteczny” dyskurs możliwy jest tylko w Europie, być może też już tylko w tak odległych miejscach, jak Krasnogruda, w pełnym słońcu i przy śpiewie ptaków. Czy ta bezużyteczność oznacza jednak niepotrzebność? Chyba wprost przeciwnie.

Po Agorze filozofów  przyszedł czas na Agorę Poetów, w której uczestniczyli Anthony Miłosz (syn Poety), Adam Zagajewski, Irena Grudzińska, Marcelijus Martinaitis, Alicja Rybałko. Świetne  spotkanie, pełne dobrej poezji, dowcipu i bolesnych emocji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Mam nadzieję, że na urlopie wypoczął Pan od ludzi i innych zwierząt.

  2. cytat na budynku na powyższym zdjęciu..” Bieda temu kto wyrusza i nie powraca.” . Tak sie zstanawiam czy aby to prawda? Czy to faktycznie ważne aby wracać ? @ Krz. Mazur , na urlopie nie wypoczywa sie od zwierząt i ludzi a zaczyna się ich i je zauważać. Tam mniemam 🙂 Wszystkim wesołych wakacji:)

  3. Akurat czytam „Miłosza” A.Franaszka i miło mi oglądać tu zdjęcie dworku w Krasnogrudzie. Fajnie, że nazwa „Krasnogruda” nie została spolszczona – Litwini niechybnie by ją „zlitwinili”. Sympatyczne były wystąpienia na otwarcie Centrum, zwłaszcza p.Prezydenta ( u K.Czyżewskiego niemile zgrzytnęła zbitka: „… miał na tyle siły i na tyle długo żył by DOKONAĆ powrotu…”).
    Serdecznie Pana pozdrawiam z Karpat Wschodnich.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php