Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

10.08.2011
środa

Zmiany na Woronicza (czyli w TVP)

10 sierpnia 2011, środa,

Nie mamy szansy w walce z komercją, musimy walczyć o misję! – to jedno z głównych przesłań dzisiejszego spotkania władz Telewizji Publicznej z przedstawicielami organizacji społecznych. Spotkanie dość kameralne, na pewno nie reprezentatywne dla całego środowiska pozarządowego ale ważne i ciekawe. Z jednej strony przedstawiciele instytucji, która ma statut korporacji komercyjnej, lecz odpowiedzialna jest za realizowanie misji publicznej. Z drugiej przedstawiciele organizacji, które ważnymi sprawami społecznymi zajmują się na co dzień, niestety najczęściej poza zainteresowaniem jakichkolwiek mediów.

Czy można to zmienić? Trochę sytuację formalną zmieniła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozporządzeniem, które nakazuje TVP przeznaczyć czas antenowy dla organizacji pożytku publicznego. Organizacje te od razu zaapelowały, że nie chodzi o trybut na ich rzecz podobny do „kwadransa rolniczego”, lecz o to żeby ważne sprawy społeczne znajdowały po pristu swoje miejsce na antenie w całej ramówce.

Prezes Juliusz Braun i dyrektor programowy Jacek Weksler deklarowali, że tak się stanie, bo TVP redefiniuje swoją rolę. Zgodnie z postanowieniami Paktu dla kultury, a także Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego ma ważna rolę do spełnienia w zakresie edukacji kulturalnej, promocji czytelnictwa, edukacji obywatelskiej, etc. Warunkiem realizacji tych zadań jest przyjęcie analogicznego do Paktu dla kultury Paktu misyjnego, który zdefiniowałby zakres misji mediów publicznych, lecz także określiłby sposób jej finansowania. W tej chwili abonament płaci ok. 10 proc. zobowiązanych prawnie do tej daniny. To szyderstwo z państwa prawa, które jawnie akceptują politycy. Trzeba to zmienić.

Poza tym wiele deklaracji: będzie więcej kultury, wraca na dobre miejsce teatr telewizji, będzie 12 premier rocznie, będzie więcej dokumentu, edukacji, etc. Świetnie, byle nie skończyło się jak wielokrotnie podczas ostatnich 20 lat, co podkreślali weterani kontaktów z TVP – na pustym gadaniu. Wydaje się jednak, że sytuacja tym razem jest inna – telewizja jest pod ścianą, a strona społeczna domagająca się zmian coraz lepiej zorganizowana (przykład wspomnianego Paktu dla kultury) i wcześniejszy, obywatelskiego projektu ustawy o mediach publicznych, który ciągle jest w grze.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. media publiczne powinny służyć całemu społeczenstwu, w ktorym występują rożne poglądy i wrażliwosci, a nie skrajnie lewicowym artystom, ideologom itp. na co sie zanosi

 2. O ile dobrze usłyszałem, premier Tusk zapowiedział zastąpienie abonamentu jakąś powszechnie obligatoryjną opłatą … To by zmieniło in plus sytuację, ale już słyszę wrzask przeciwników dodatkowego opodatkowania społeczeństwa. W jakościową poprawę ramówki TVP nie uwierzę, dopóki nie zobaczę. Sama zapowiedź powrotu teatru TV nie wystarczy. Dobrym sygnałem byłaby zapowiedź zaprzestania emisji kretyńskich seriali, tandetnych filmów, głupkowatych programów rozrywkowych, prostackich reklam itp. Istotne byłoby uatrakcyjnienie kanału TVP Info (m.in. przyjęcie zasady, że w programach publicystycznych, dyskusyjnych … nie mogą uczestniczyć osoby rozpoznane jako tępe, tendencyjne, ordynarne …). Jednym słowem, powinno być dużo mądrzej. Już widzę Pański uśmiech na zaserwowaną przeze mnie utopię. Ale cóż szkodzi sobie pomarzyć. Pozdrawiam.

 3. To takie ble, ble, ble…TVP jest tak publiczna jak pewne domy o wiadomej reputacji. No i muszą podlizywać się KRK, a nie lewicy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Niech raz w tygodniu będzie jednogodzinny program wzorowany na konferencji TED i dwugodzinna debata w stylu http://www.uwolnijmyslenie.pl. W prime time. Marzenia…

 6. Szanowny Panie,
  nie publikuję komentarzy, które ad personam odnoszą się do osób, które nawet nie są tematem wpisu.
  Pozdrawiam,

  Edwin Bendyk

 7. Chciałem zauważyć, że w tym roku ma być 9 premier teatru telewizji a zwiększenie ich ilości w latach następnych TVP zapowiadała już w styczniu br. Co do pozostalych sformułowań – to ich stopien ogólności nie pozwala na rzeczowy komentarz.

 8. Szczęśliwie nie zgromadziłem żadnego kineskopu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php