Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

11.09.2011
niedziela

Hakerstwo, YouTube, Komórka – nowe książki PWN

11 września 2011, niedziela,

Właśnie rozpakowałem „Hakerstwo” Tima Jordana, pierwszą z serii książek, jakie przygotowało Wydawnictwo Naukowe PWN (pozostałe to „YouTube” i „Komórka”). Polecam je serdecznie uwadze czytelników nie tylko dlatego, że są ciekawe, lecz również z bardziej samolubnych względów – miałem przyjemność przygotować przedmowy do tych tytułów. Książki te podejmują próbę analizy najważniejszych zjawisk definiujących współczesną, cyfrową kulturę.

W „Hakerstwie” Jordan przygląda się hakerowi i hakingowi jako postawie polegającej na łamaniu podwójnego determinizmu: technologicznego i społecznego. Oto fragmenty z mojej przedmowy:

Hakerzy i ich praktyki łamią logikę tradycyjnego dla nauk społecznych sporu o charakter i kierunek sił determinujących rozwój społeczeństwa. Czy to maszyna parowa stworzyła społeczeństwo przemysłowe, jak chciał Karol Marks? Czy też może raczej szybko rozwijające się społeczeństwo kapitalistyczne potrzebowało nowych technologii i ta potrzeba zdeterminowała pojawienie się radykalnej innowacji, jaką była maszyna parowa?

i dalej:

Nie wiadomo z góry, jakie technologie zyskają społeczne uznanie. Gdy już jednak takie rozwiązanie, jak wyszukiwarka Google upowszechni się, zaczyna odgrywać ona determinujący wpływ na sposób, w jaki jej użytkownicy korzystają z informacji. Siła tego oddziaływania jest tak duża, że znany badacz technologii teleinformatycznych przekonuje na łamach „The Atlantic”, że Google przekształca internautów w głupków.

Hakerzy mają świadomość  determinującego wpływu upowszechnionych technologii i determinizmowi temu przeciwstawiają się, interweniując w system. Interwencje mają różny charakter. Mogą  polegać na kompromitowaniu dominujących rozwiązań przez wykazywanie istniejących w nich luk, słabości i zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkowników. Status „ultimate hack”, totalnego aktu hakerstwa zyskał projekt budowy wolnego, otwartego systemu operacyjnego znanego dziś pod nazwą GNU/Linux. Oczywiście, dekonstruując istniejące determinizmy technologiczne hakerzy tworzą rozwiązania, które upowszechniając się także zaczynają determinująco oddziaływać na strukturę społeczną.

Oddziaływanie to jednak ma inny jednak charakter, niż istniejących zamkniętych systemów technicznych. Każda technologia jako produkt aktywności konkretnego społeczeństwa wyraża wartości i relacje władzy w tym społeczeństwie obowiązujące. W rozwiązaniach takich, jak zamknięte systemy operacyjne czy wyszukiwarka typu Google wyraża się logika kapitalizmu informacyjnego, w którym źródłem oddziaływania na rzeczywistość jest akumulacja kapitału i kontrola poprzez instytucję własności prywatnej.

Hakerzy odwracają tę relację, w miejsce kapitału fizycznego angażując kapitał społeczny, czyli gotowość do bezinteresownej współpracy dla wspólnego dobra, a w miejsce zasady copyright wprowadzają zasadę copyleft zachęcającą do jak najszerszego upowszechniania wytworów hakerskiej pracy. Jordan czujnie zwraca uwagę, że idea copyleftu nie ma nic wspólnego z sowieckim komunizmem, jak próbował kiedyś sugerować Bill Gates, twórca Microsoftu. Hakerzy nie likwidują instytucji własności prywatnej, idea copyleftu ma bowiem sens jedynie wówczas, gdy własność prywatna budzi w społeczeństwie głęboki respekt. Tylko wówczas twórcy FOSS mogą oczekiwać, że licencje na użytkowanie ich wytworów będą przestrzegane.

Cieszę się, że na rynku pojawiają się nowe pozycje proponujące świeżą perspektywę badawczą potrzebną, by zrozumieć zjawiska, które choćby ze względu na tempo rozwoju umykają przed próbami opisu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Zapowiada się ciekawie, widać wątki z Benklera…
    Jednego tylko szkoda, że PWN nie dorosło jeszcze do tego, żeby wydawać książki w formie elektronicznej. Zwłaszcza te na temat nowych technologii, byłoby bardziej a propos 🙂

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php