Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

22.01.2012
niedziela

ACTA, dzień po

22 stycznia 2012, niedziela,

Temat ACTA, czyli międzynarodowej „umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, …” z hukiem przebił się wczoraj wieczorem do mediów, zajęło się nim nawet „Szkło kontaktowe”. Tu link do mojego wieczornego komentarza. Póki co trwa spór o to, czy witryny Sejmu, Kancelarii Premiera, Prezydenta, Ministerstwa Kultury zostały zaatakowane przez hakerów (w przypadku Sejmu taki wniosek można wysnuć na podstawie komunikatów Anonymous). Serwis Niebezpiecznik wyjaśnia zamiezanie, także Piotr Vagla Waglowski tłumaczy wyczerpująco wszelkie wątpliwości i pokazuje, że na to, by witryny administracji publicznej padły, nie trzeba hakerów. Administracja potrafi załatwić się sama – przykład strona MKiDN, na której znajduje się plik z ACTA. Gdy piszę ten tekst (7:49, 22 stycznia) po kliknięciu w odpowiedni link wyświetla się komunikat:

Traffic blocked because of exceed per IP shaper session quota. Please contact the system administrator.
Your session quota is:16, further traffic will be blocked.

Cóż, ktoś, kto wiesza dokumenty w postaci skanów o wadze 23,7 MB już się kompromituje. Jeśli jednak do tego nie zapewni odpowiedniej przepustowości, kompromituje się jeszcze bardziej. Nie rozstrzygając więc, czy blackout rządowych stron miał przyczyny egzogenne czy endogenne (proponuję nową kategorię zagrożenia internetowego – samohack lub autohack), sprawa ACTA stała się sprawą publiczną. O co dokładnie chodzi, odsyłam znowu do Vagli. Przykre, nasza władza nie przygotowała równie obszernych wyjaśnień i odpowiedzi na wątpliwości formułowane przez stronę społeczną od dwóch lat.

Niestety, cała sprawa nie wróży dobrze realizacji ambitnych celów wskazanych przez rząd choćby w strategii „Polska 2030. Trzecia fala modernizacji”, gdzie jednym z aspektów „cyfrowego impetu” ma być stosowanie reguł otwartego rządu (Open Government). Wczytując się w treść ACTA zupełnie nie sposób zrozumieć, dlaczego pracowano nad tym dokumentem w tajemnicy. Nie zawiera on żadnych szczegółów mogących decydować o bezpieczeństwie państwa, nie odnosi się do dóbr osób trzecich. Szczerze, to nie wiadomo (jak pyta Vagla), po co w ogóle ten dokument jest, skoro już na samym początku można przeczytać zastrzeżenie, że nie zmienia on porządku prawnego stron.

Manuel Castells w książce „Communication Power” pisze, że istotą władzy dziś jest zdolność narzucania agendy – wskazywania tematów, którymi zajmują się media i opinia publiczna. Obecny rząd kilka razy pokazał, na czym ta umiejętność polega – świetne ilustracje, to afera hazardowa i dopalacze. Nie dość, że zasłoniły inne tematy, to jeszcze dały okazję do wystąpienia Donaldowi Tuskowi w roli „surowego ojca” (jeden z najmocniejszych archetypów wykorzystywanych w komunikacji politycznej, sporo o tym pisze George Lakoff w „Political Mind”). W przypadku ACTA, choć wydawało się to ze względu na złożoność i nie-medialność tematu niemożliwe, agendę narzucili przeciwnicy tego porozumienia. A skoro tak, to należy stwierdzić, parafrazując Talleyranda, że postępowanie naszego rządu było więcej niż arogancją, było błędem. I nie chodzi tu zupełnie ani o intencje ACTA, ani o szczegółową treść dokumentu. Przed nami jeszcze kilka dni, w tym planowana na jutro akcja protestu „Nie dla ACTA”.

Aha, gdy kończę pisać ten komentarz (8:20), link na witrynie MKiDN już działa, zapraszam do lektury.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 27

Dodaj komentarz »
 1. Gdyby link na stronie ministerstwa znów „zaniedziałał”, to wniosek ACTA już został przerzucony do Wikiźródeł:

  http://pl.wikisource.org/wiki/Wniosek_w_sprawie_ACTA

 2. Jeżeli prezydent podpisze ustawe ACTA to złamie konstytucje,trzeba zrobić petycje i zbierać głosy za odwołaniem prezydenta.

 3. Nie od dziś wiadomo ,że żaden rząd w Polsce (i nie tylko) nie działa w interesie narodu ,który reprezentuje.
  Określenie „rząd” czas już chyba zastąpić mianem „mafia polityczna” ze względu na lepiej oddający charakter sprawowanej władzy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Musimy o to walczyć!!Nie poddawajmy się razem można wiele osiągnąć!Robimy to też dla przyszlych pokoleń i dla dobra internetu! Ratujmy facebooka, besty, nk, itp!

 6. @W przypadku ACTA, choć wydawało się to ze względu na złożoność i nie-medialność tematu niemożliwe, agendę narzucili przeciwnicy tego porozumienia.

  Myślę, że to najciekawsza część tego co się dzieje. Bo próby zainteresowania opinii publicznej były wielokrotnie i raczej się nie udawało. Więc prawdopodobnie wszystko dzięki protestowi anglojęzycznej Wikipedii przeciwko SOPA i pechowemu terminowi poinformowania opinii publicznej w Polsce o zamiarze podpisania ACTA. Teraz pytanie, czy rzeczywiście rząd był na tyle arogancki, że poinformował o ACTA akurat w tym momencie, kiedy były największe szanse wzbudzenia zainteresowania opinii publicznej, czy też część rządu była na tyle sprytna, żeby te szanse wykorzystać dla siebie.

 7. Jestem za podpisaniem. Mam nadzieje ze ACTA zostnie podpisany szybko i bezbolecnie

 8. mam nadzieję że ustawa tzw. refundacyjna w obecnej postaci nie będzie podpisana w poniedziałek ,ponieważ tak na prawdę niczego nie załatwia a bedzie powodem wielu klopotów .

 9. Tomasz> „Jeżeli prezydent podpisze ustawe ACTA to złamie konstytucje,trzeba zrobić petycje i zbierać głosy za odwołaniem prezydenta.”

  Co konkretnei „zlamie”?… Prosze o detale. W Konstytucji nigdzie nie jest napisane ze mozna bezkarnie krasc.

 10. Adam Z. „Określenie ?rząd? czas już chyba zastąpić mianem ?mafia polityczna? ze względu na lepiej oddający charakter sprawowanej władzy”

  Prosze bardzo. Bedzie mial Pan okazje przy nastepnych wyborach wybrac tych nei „z mafii”.

 11. Mam wrażenie, że szał zaczął się dopiero, gdy padł megaupload i przestały działać strony z linkami do seriali. Wcześniej temat był zdominowany przez rozważania Vagli 🙂

 12. Ten rząd jak i poprzednie z okresu transformacji realizuje wskazania globalistów , którzy reprezentują korporacje ponadnarodowe. Naród jest tylko straszony sankcjami za przeciwstawianie się mafii korporacyjnej.

 13. Panie Redaktorze!

  Odnosząc się do pańskiego artykułu (i do promującego go leadu) na stronie głównej Polityki, na wstępie trzeba zaznaczyć, że póki co nie można mówić o hakowaniu czegokolwiek, bo na to dowodów nie ma.

  Strona rządowa (popierająca ACTA, notabene wbrew społeczeństwu) jak i organizacje pozarządowe (choćby ISOC Polska) są zgodni, że (przynajmniej na początku) strony padły, bo ludzie zaczęli je czytać. Po prostu (jak zwykle w Polsce) niedoszacowano przepustowość. Warto pamiętać, że tak samo padła / ledwo chodziła strona „Vagli” Waglowskiego, do którego tekstu jednocześnie zalinkowały wszystkie serwisy. Nikt chyba nie będzie twierdził, że Waglowskiego zaatakowali hakerzy w ramach „friendly fire” – po prostu infrastruktura jego strony nie jest dostosowana do takiej popularności. I o ile w wypadku prawnika prowadzącego blog o styku prawa i internetu (którego grono czytelników jest, delikatnie mówiąc, wąskie) jest to w całości zrozumiałe, to już w wypadku witryn rządowych to kompletna kompromitacja (tym bardziej, że strona Waglowskiego na serwerze za 100 zł / rok jakoś stoi i działa,choć wolno, a strony rządowe za ciężkie pieniądze wyłożyły się kompletnie).

  W tym kontekście nazywanie tego hakingiem przypomina mówienie o ataku terrorystycznym na PKP przez pasażerów, którzy na skutek zbyt małej ilości miejsc, do wagonów wsiadali przez okna i musieli jechać 8 godzin bez ruchu na stojąco.

  Nie róbmy z obywateli terrorystów. Nie piszmy też o hakerach, bo tworzy się wrażenie, że konflikt jest na linii „internetowa mafia” vs. „prawy rząd” a nie na linii „obywatele” vs „rządzący postępujący przeciw obywatelom i ukrywający przed nimi sprawy publiczne”.

 14. Ciekawe ze redaktor nie wie dlaczego negocjacje w sprawie ACTA byly tajne. Bylo tak na zyczenie rzadu USA – ktory prosil wszystkie panstwa o zachowanie tajemnicy.
  Przecieki w sprawie ACTA byly juz pol roku temu dyskutowane na wielu zachodnich serwerach – w Polsce jak zwykle ludzie obudzili sie zbyt pozno.

 15. Stan wojenny

  27 września 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni. Nowelizacja ustawy o stanie wojennym przewiduje, że prezydent mógłby – na wniosek rządu – wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni”.

  🙂 Komora z dubeltówką goni hakerów po lesie… co za czasy… a ludzie śmiali się podobno z Gomułki

 16. Tusk – alea iacta est …

 17. BRK: „(popierająca ACTA, notabene wbrew społeczeństwu)”

  Prosze w takim razie mnie wylaczyc ze spoleczenstwa, albowiem ACTA popieram. Sadzac po lekturze prasy, nie jestem odosobniony

 18. Ludziom o mentalności urzędnika skarbówki, czy Zus-u to całe „ACTA” bardzo się podoba. Po prostu Orwell + Kafka.

 19. Po przeczytaniu tego aktu dodałbym jeszcze „i paragraf 22”
  ZH

 20. @AL:

  Proszę bardzo, popieraj. Kłopot w tym, że jednak więcej jest ludzi, którzy tego nie popierają. Jeżeli już, to zróbmy referendum.

  Skoro to taka dobra ustawa to wyjaśnij mi dlaczego ją popierasz? I dlaczego prace nad nią były tajne a samą umowę przepycha się w tajemnicy, dbając o to, aby społeczeństwo nic na ten temat nie wiedziało?

 21. A.L. „Prosze w takim razie mnie wylaczyc ze spoleczenstwa, albowiem ACTA popieram. Sadzac po lekturze prasy, nie jestem odosobniony”

  naturalnie, nie odbieram Panu prawa do opinii w tej sprawie, chciałabym jednak wskazać na kilka mankamentów popieranej przez Pana ACTA. pierwszym z nich są nieścisłości, a mianowicie określenia takie jak: „rozsądne terminy” itp, tajemniczy Komitet, który może dowolnie zmieniać własny regulamin oraz- w skrajnych przypadkach- nawet sterować polityką Stron (chodzi o jego ustosunkowywanie się do proponowanych przez Strony zmiany); dalej fakt, że zarówno prace nad ACTA odbywały się w wielkiej tajemnicy; następnie to, że praktycznie każdy z nas może zostać posądzony o kradzież (proszę zwrócić uwagę na zapis o zatrzymaniu podejrzanego/ strony bez jej wysłuchania. innymi słowy, ktoś uzna, że dokonał Pan kradzieży, policja, cbś, czy inna organizacja, aresztuje Pana i nikogo nie obchodzą Pańskie tłumaczenia, dopóki ktoś nie uzna, że być może stało się tak przez pomyłkę).
  uważam, że kradzież należy tępić, ale twierdzę, że amerykańskie koncerny nie mają prawa mnie kontrolować, ponieważ ktoś uzna, że być może zadziałałam na jego niekorzyść.

 22. „Przykre, nasza władza nie przygotowała równie obszernych wyjaśnień…”
  Panie !
  nasza wladza się nadaje akurat do tego ażeby gdzieś na chińskim zlomowisku wygrzebywać metale szlachetne w komputerowym zlomie. A parafrazujac powiedzonko tuska o sprzedaży stoczni to Premierem móglby być handlarz bursztynem – wiedzialby co doradzić baronowej Ashton do bluzeczki… Bo o sensownym rządzeniu tych ignorantów nie ma mowy !

 23. BRK :”Skoro to taka dobra ustawa to wyjaśnij mi dlaczego ją popierasz? ”

  Dlatego ja popieram bo internetowi „wolnosciowcy” okradli mnie. O czym pisalem w komentarzu do poprzedniego postu Pana Redaktora. I Pan, Panie BRK bedzie takim pzrecinikiem ACTA dopoki i Pana nie okardna

 24. Bardzo trafny komentarz. Co do pytań w sprawie ACTA to zapewne jest ich więcej. Po pierwsze co do charakteru tego protestu, pierwszego na taką skalę w polskiej sieci, po drugie o celowość odrzucenia drogi konsultacji ze stroną społeczną, po trzecie wreszcie o sprawę dostępu do dóbr kultury za pomocą internetu.

  http://www.makeriot.pl/index.php/archives/129

 25. Na początku XX wieku zaistniały dwie przyczyny, dla których do południowej Kalifornii przenieśli się niektórzy amerykańscy filmowcy. Pierwsza to znakomite warunki pogodowe do kręcenia filmów i dużo słońca. Druga to ucieczka przed agentami Motion Picture Patents Company Thomasa Alvy Edisona, który zarejestrował patenty na kilka kluczowych wynalazków umożliwiających kręcenie i projekcję filmów, oraz kontrolował wszystkie kina na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Kalifornia była wystarczająco daleko, aby utrudnić ściganie „PIRACKICH” wytwórni filmowych przez agentów Edisona. Ponadto „PIRACI” zorganizowali tu system „wczesnego ostrzegania”, który umożliwiał im szybkie zwijanie nielegalnej produkcji gdy tylko jakiś agent Edisona pojawiał się na horyzoncie. WIKIPEDIA

 26. Mnie też okradziono nieraz z dóbr materialnych. Rozumiem, że w związku z tym powinienem domagać się wymyślenia jakiegoś międzynarodowego paktu, który nakazywałby każdemu obywatelowi co najmniej raz w tygodniu składanie oświadczenia majątkowego, w którym to trzeba byłoby zawrzeć szczegóły dotyczące nabycia dóbr posiadanych przez danego obywatela, bo przecież wśród tych dóbr może być coś skradzionego. Jako dopełnienie powyższego, obywatel powinien spodziewać się całkowicie legalnych rutynowych inspekcji (np. raz w miesiącu) jego dobytku – inspekcji przeprowadzanych przez specjalnie powołane do tego odpowiednie organy państwowe, a wszystko w obronie naszej własności przecież. Ile nowych posad państwowych mogłoby powstać dzięki temu, np. Jednostka do spraw Cotygodniowych Oświadczeń Majątkowych przy Urzędzie Skarbowym, Jednostka do spraw Inspekcji Dobytku itp. itd., przy tym oczywiście więcej policjantów trzeba by było zatrudnić, bezrobocie by od razu zmalało, czyż to nie piękne? Hmmm, tak, ja się tego domagam, bo mnie okradziono!

 27. „Dlatego ja popieram bo internetowi ?wolnosciowcy? okradli mnie.”

  Przepraszam ale to jest śmieszne. Jak Cię okradli to idź do sądu. Nie można wywodzić norm prawnych z partykularnego interesu. Niestety, ale Twój interes polegający na chęci rewanżu za utracone dobra materialne nie może nawet być porównywany do interesu ogółu jakim jest wolność słowa.

 28. Popieram Tomasz W. Pierwsza się pod tym podpiszę.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php