Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

23.01.2012
poniedziałek

Putin o Rosji i narodzie rosyjskim

23 stycznia 2012, poniedziałek,

Chwila odmiany i odpoczynku od ACTA. Tym, którzy jeszcze pamiętają rosyjski polecam niezwykle ciekawy tekst w Niezawisimoj Gazietie sygnowany przez Władimira Putina. Wykłada on założenia projektu budowy współczesnej rosyjskiej tożsamości narodowej i państwowej. Główna idea, ukształtowana podczas tysiącletniej historii to Rosja jako wielonarodowe społeczeństwo i jeden naród, twór unikatowy o szczególnej kulturze i tworzący własną cywilizację. Putin odrzuca pokusę monoetnicznego nacjonalizmu, rozpad ZSRR traktuje jako okres Wielkiej Smuty, którą jednak mimo upadku struktur państwowych udało się dzięki wewnętrznym siłom narodu przetrwać. Ciekawie interpretuje Putin święto 4 listopada, Dzień Jedności Narodowej, czyli po prostu dzień pognania Polaków z Moskwy. Premier Rosji pisze jednak bez resentymentu, traktując tę rocznicę nie jako triumf nad wrogiem zewnętrznym, lecz zwycięstwo wewnętrzne. Polecam ten tekst, bo czytając go można zrozumieć to, co kiedyś powiedział Wiktor Jerofiejew na spotkaniu w „Polityce”: Nie jesteśmy Europejczykami, nie jesteśmy Azjatami, jesteśmy Rosjanami.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 17

Dodaj komentarz »
 1. @gospodin:
  choroszo skazal „sygnowany”,
  ciekawe kto to napisal, surkin?

 2. Putin wie ze Rosjanie to metysi -skrzyżowanie białego człowieka z azjatą (półindianie )i dlatego nie uważa się za europejczyka ani za azjatę

 3. Piękny tekst mądrego i odpowiedzialnego przywódcy wielkiego narodu. Pozazdrościć.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Święto to pownno być nazwane ŚWIĘTEM WYPĘDZENIA EUROPY i uznane za prawdziwą i trwajacą do dziś rosyjską smutą narodową !!!! Polska dała Rosji ,kierując się wszechsłowiańską życzliwością wielką szansę stania sie częścią Europy zachodniej ,niestety ciemnota obrońców tradycyjnego wstecznictwa i obawy o los Prawosławia wszystko zaprzepaściły !!!

 6. jasny gwint, czcicielu Putina i Rosji,
  proszę, oto coś dla Ciebie:
  http://wyborcza.pl/1,86738,11014613,Ikona_Putina_zaplakala.html

  Szkoda, że to żeńska sekta, mogą Cię nie przyjąć. Ale czcić możesz samodzielnie albo założyć własną, męską odmianę.

 7. @ Marit 23 stycznia o godz. 17:26

  i po co te głupie osobiste przytyki i na dodatek nie na temat ?

 8. Redaktor wykazał dużą tzw „przytomnośc ” zmieniając temat ,dla „chwili odpoczynku od ACTA” ,jak pisze.
  „Jesteśmy Rosjanami”. To jakiś problem dla monsieur Bendyk ?
  Oni rzeczywiście są Rosjanami.Niezależnie od zapatrywań monsieur Bendyk.

 9. @Bryka: cóż, chyba mój tekst nie został zrozumiany. A problemów z Rosjanami nie mam żadnych, regularnie czytam rosyjską prasę, mam sympatyczne wspomnienia, wykorzystałem je nawet w książce. Tak czy inaczej, polecam tekst z Niezawisimoj. Pozdrawiam

 10. Bardzo dobrze, ze zwrocil Pan uwage na ten artykul, jak rowniez dobrze, ze Pana komentarz jest pozbawiony drwin i zlosliwych aluzji tak czestych w polskiej prasie.
  Nie musimy Rosji ani Putina lubic ale warto czasami spojrzec na ow olbrzymi kraj i jego problemy z pewnym dystansem.

  Zycze powodzenia

 11. Zwracam uwagę, że ten strategiczny artykuł Putina nie pojawił się znikąd. Wygląda on na odpowiedź na zasadniczą strategiczną zmianę polityki USA, w związku z kompletną jej klęską w ostatnich 10 lat. (Na szczęście p. Bendyk zajmuje się nauką.) Zafiksowanie na walkę z muzułmańskimi trampkarzami spowodowało tylko straszliwy wzrost wydatków na zbrojenia (740mld rocznie) i skutkuje tylko wzrostem nienawiści do USA. Na dodatek USA prawie przespały rozwój Chin. Teraz centrum wyścigu zbrojeniowo – gospodarczego będzie Morze Południowo-Chińskie. USA przenoszą już teraz z Europy do port Darwin 2 brygady (10 tys). Zmieniają też strukturę armii: z piechoty morskiej na siły specjalne, co oznacza koniec tradycyjnych wojen. Ich najważniejsze centra interesów: Strefa Pacyfiku i Bliski Wschód (obrona Izraela). Europa na 3 miejscu (= trzeciorzędna). W tym sensie Rosja staje się wg mnie jeszcze bardziej partnerem niż przeciwnikiem a Europa musi sama zadbać o siebie. Ciekawe, jaka będzie przyszłość NATO, gdzie USA ciągle ponosi 75% kosztów? Oni patrzą na Europę z politowaniem.

  Stąd zrozumiałe jest, że i Rosjanie muszą na nowo określić swoją tożsamość. Czy istnieje polskie tłumaczenie artykułu?
  P.S. To nie mój pomysł tylko skrót nowej strategii (tzw Guidance) USA.

 12. Gdyby opierać się na tym co pokazują nasze stacje TV (państwowe, prywatne) o Rosji i byłych demoludach, to nic takiego nie istnieje. Te kraje zostały wykreślone z programów. Dlaczego?
  Aby coś o nich wiedzieć zaglądam do niemieckich TV. Polecam. Wspaniałe reportaże o syberyjskich miastach czy podróż wzdłuż brzegów Morza Czarnego (ostatnio oglądałem) pokazują (a Niemcy mają wspaniałych reporterów) życie w tych krajach bez złośliwości, za to z dużą dozą życzliwości dla żyjących tam ludzi.
  Patrząc na tę reporterską robotę zastanawiam się dlaczego u nas coś takiego nie jest możliwe.

  Pozdrawiam

 13. Podziękowania za link do tekstu WWP. Wydrukowałem tego 12 stron, co ? przy mojej sprawności rozumienia tekstu pisanego ? zapewnia mi dłuuugie czytanie. Zawsze jednak, a już na pewno przy temacie krajów ościennych, lepiej przeczytać coś samemu, niż zdawać się na zwykle niezbyt obiektywne relacje. Przy okazji mam ćwiczenie z języka, którego rzadko używam, a jeśli już to raczej w Niemczech, gdzie jest dość popularny.
  Z pozdrowieniami
  i podziękowaniem za ogólnie interesujące teksty
  WoWa51

 14. jasny gwint
  23 stycznia o godz. 13:10
  Piękny tekst mądrego i odpowiedzialnego przywódcy wielkiego narodu. Pozazdrościć.

  żartuje pan? Mądry przywódca? Kto, Putin? To zupełny idiota. W każdym akapicie tego tekstu są sprzeczności, jeżeli czytać uważnie.
  To w ogóle żadny przywódca. Wcale nie niepokoi tego złodzieja naród rosyjski. Jest już we władzy 12 lat, ale nic dobrego nie zrobił oprócz tego że zawiózł do Rosji miliony imigrantów i dał możliwość bandytom czeczeńskim bezkarnie grabić i zabijać. Prawa nie pracują, etniczna przestępczość kwitnie, naród biednieje. Ale to nic. Może ten skurwi syn i wygra wybory, ale nie będzie we władzy jeszcze 6 lat. Rosjanie zrzucą go wcześniej, albo później. Pójdzie pod sąd za wszystkie swoje przestępstwa!!!

  (Rosjanin)

 15. Nikt mi nie powie ,ze Putin jest bohaterem polskich politycznych romansów,ale od czasu do czasu można coś tam sensownego wyłowić.Oczywiście niezrównanym autorytetem jeżeli chodzi o rosyjskie realia jest prof. Andrzej Walicki ,ale i z innych ust padnie czasami rozsądne słowo.

  A tak przy okazji Putina

  Polacy oczywiście darzą premiera Putina określonym uczuciem i marzą aby rolę głównego rozgrywającego na rosyjskiej scenie przejął inny polityk. Oczywiście obdarzony określonymi walorami intelektualnymi i w nocy o północy myślący tylko o mniejszym słowiańskim bracie.

  Niestety nigdy nie jest tak dobrze żeby nie mogło być… gorzej.

  Przecież nikt nam nie zaręczy ,że na miejsce Putina nie przyjdzie ktoś mniej odpowiedzialny,bardziej populistyczny,czy po prostu ckliwie tęskniący za wielką Rosją.Bo to,że Rosjanie mają utalentowanych hokeistów nie oznacza ,że maja również takich samych wyborców.

  I wtedy dopiero być może zatęsknimy za starym ,antypolskim Putinem.

 16. Prognozy demograficzne, ekonomiczne i zasobów surowców pokazują, że Rosja imperium już nie będzie, a za ok. 20 lat ich pozycja zdecydowanie zacznie się osłabiać (braki ropy oraz załamianie demograficzne). W takiej sytuacji Rosja, mimo niechęci swoich władz, znajdzie się w strefie wpływów Europy, która będzie ją podtrzymywać ekonomicznie (Chiny będą stawiać warunki poniżające i nie są atrakcyjne kulturowo dla ludności).
  Strategia Putina/Jednej Rosji jest po prostu pasywna. Utrzymać co się da, jak długo się da. Putin apeluje do elektoratu nostalgicznego i jest to jakoś nieuniknione. Za 20 lat, gdy zabraknie na emerytury, wyborów nie da się sfałszować, bo ludzie na prawdę wyjdą na ulice (w szczególności emeryci, których nie wypada pałować). Wtedy wybory wygrają, miejmy nadzieję, komuniści, którzy powinni przez 20 lat przekształcić się w socjaldemokrację. Miejmy nadzieję, że nacjonalizm się wypali przez te 20 lat do wolnych wyborów. Gdyby dzisiaj wybory były w pełni wolne, Jedna Rosja musiałaby wejść w koalicję z komunistami, a na tym zyskali by nacjonaliści i mogliby wygrać wybory następne. Co nie usprawiedliwia wszystkich fałszerstw, w szczególności eliminowania partii demokratycznej (Jabłoko).

 17. Ideologia Putina przypomina skrzyżowanie kontrreformacji z sanacją.

 18. @ Marit

  Nie będzie o Putinie,ale o zapomnianym zupełnie marszałku Piłsudskim.A aura zapomnienia i skromności ciągnie się aą od przedwojnia.Oczywiście z przerwą na wiadomy okres z narodowych dziejów.

  Ponoć znany z cudów w czasach II RP był Zułów. Dla osób słabo obeznanych z naszym narodowym panteonem przypomina,że Zułów był miejscem narodzin Józefa Piłsudskiego. Mieścina jak mieścina, ale działy się tam ponoć rzeczy niezwykłe. Mera ? rzeczka przepływająca przez Zułow ? ponoć płynęła w kierunku swojego żródła (kierunek nurtu zmienił oczywiście sam Naczelnik),a fala na rzece były ponoć tak wysoka,że powszechnie się uważa ,że windsurfing to właśnie miał początki w Zułowie. Zresztą mało kto wymieniał w tamtych czasach nazwę Zułów. Wszyscy mówili Betlejem. Powstał na ten temat cały poemat zatytułowany ?Bądź pozdrowiony polski Betleejemie?. Dla milośników poezji specjalnie fragment od Mikesza.

  Kolebko mocy, cichy nasz Zułowie
  Skąd święte siły wyniósł Wielki Człowiek
  Skąd Król-Duch wyniósł swej ofiary brzemię
  Bądź pozdrowiony polski Betleejemie!
  Któryś cichutki płacz wątłej dzieciny
  W krzyk lwa przemienił, łzy przetopił w czyny
  Wodzem obdarzył niewolników plemię
  Bądź pozdrowiony polski Betleejemie!

  Nic jednak nie znalazłem, jakoby Piłsudski został poczęty metodą in vitro. Ale może IPN coś wyszpera.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php