Odbiorca, konsument, pirat. Uczestnik kultury w epoce cyfrowej reprodukcji to temat najbliższego seminarium z cyklu „Kultura i rozwój”. Zainauguruje ono kolejny semestr spotkań, tym razem pod hasłem Kultura przyszłości. W stronę foresightu polityki kulturalnej.
Seminarium odbędzie się w środę 15 lutego 2012 r. w Auli A Collegium Civitas Pałac Kultury i Nauki, XIIp., początek godz. 11.00.
Kim jest współczesny uczestnik kultury? Biernym odbiorcą zrośniętym z pilotem telewizyjnym? Hiperaktywnym prosumentem, odbiorcą i twórcą jednocześnie? Piratem korzystającym z treści w sposób nielegalny? A może piratem i konsumentem jednocześnie?
Badania jakościowe, jak ?Młodzi i media?; ilościowe, jak ?Obiegi kultury?; analizy marketingowe, jak studium Ericsson Consumer Lab pokazują, że współczesny uczestnik poszukując nowych form i praktyk kontaktu z kulturą umyka tradycyjnym klasyfikacjom. Jakie są konsekwencje tych zmian dla instytucji kultury i dla sektorów gospodarczych związanych z kulturą? Czego jeszcze musimy się dowiedzieć, żeby zrozumieć przemiany uczestnictwa w kulturze?
Program seminarium:
1. Prezentacja wyników badań ?Obiegi kultury? – dr Justyna Hofmokl, Centrum Cyfrowe Projekt Polska;
2. Prezentacja wyników badań Ericsson Consumer Lab – Katarzyna Pąk, Ericsson Polska;
3. Komentarz: Agnieszka Odorowicz, Polski Instytut Sztuki Filmowej;
4. Komentarz: Beata Stasińska, wydawnictwo W.A.B.;
5. Dyskusja
Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk.
Spotkanie ma charakter otwarty, prezentacje wymienione w programie służą wprowadzeniu do wspólnej dyskusji wszystkich uczestników. Seminaria realizowane są przez Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Narodowe Centrum Kultury.
Prosimy o rejestrację: obserwatorium@nck.pl
14 lutego o godz. 17:14 70695
A czemu to nie da się zrobić takiego sympozjum w trybie telekonferencji!! Niech „prowincja” (w sensie geograficznym) też coś ma żeby nie być prowincją w sensie niegeograficznym
14 lutego o godz. 18:01 70696
Dobre pytanie!
15 lutego o godz. 12:49 70707
„Uczestnik kultury w epoce cyfrowej reprodukcji” chciałby, ale nie może, bo ma za daleko 😉
Użycie internetu jako medium pozwoliłoby na ominięcie barier (dystans, czas, koszt) i zapewniło uczestnictwo w seminariach owym aktywnym, współczesnym uczestnikom kultury którzy (choć marzą aby ulokować swoje corpus humanum w PKiN) jednak uczynić tego nie mogą.
„Jakie konsekwencje zmian związanych z kulturą dla instytucji kultury?”
Potrzeba innych, bardziej dostępnych i interaktywnych form uczestnictwa?
16 lutego o godz. 11:22 70719
na razie wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wysłuchania podcastu z seminarium:
http://soundcloud.com/obserwatoriumkultury/odbiorca-konsument-pirat
pozdrawiamy serdecznie,
OK
16 lutego o godz. 20:16 70720
Właśnie – problem reuse’u. Dziś była o tym mowa u Rzecznika Praw Obywatelskich. Pojawiło się kilka ciekawych stanowisk, m.in. Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO) http://informacjapubliczna.org.pl/wwwdane/files/opinia_nowela_dyrektywy_sllgo_6vqu.pdf