Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

12.03.2012
poniedziałek

Imperium kontratakuje! Pasja rekonstrukcji i uczestnictwa – zapraszam na seminarium

12 marca 2012, poniedziałek,

Zapraszam w najbliższą środę, 14 marca na spotkanie poświęcone najnowszym badaniom historycznych grup rekonstrukcyjnych. To jedno z najciekawszych zjawisk w polskiej kulturze ostatnich lat. Tysiące ludzi rekonstruuje szczegóły mundurów i oręża, odtwarza bitwy, poświęca czas, energię i dużo kasy. Robią to prokuratorzy, przedsiębiorcy, studenci, lekarze – jak stwierdza prof. Tomasz Szlendak, autor badań „Grupy odtworzeniowe. Rekonstrukcja dziedzictwa i kultura w działaniu”, rekonstrukcja stała się jedną z ważniejszych form aktywnego uczestnictwa w kulturze polskiej klasy średniej. Dlaczego? Będziemy się nad tym zastanawiać w gronie:

– prof. Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (autor badań);

– kpt. Szymon Markowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, badacz i uczestnik grup rekonstrukcyjnych;

– Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, uczestnik badań.

Ja będę miał przyjemność prowadzenia seminarium.

Spotkanie organizowane jest przez Collegium Civitas i Narodowe Centrum Kultury w ramach cyklu „Kultura i rozwój”, początek o godz. 11.30, Aula B Collegium Civitas, Pałaca Kultury i Nauki, XII p.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
 1. Moda. Przychodziła i w przeszłości. Przyjdzie i w przyszłości. Na razie, na chwilę się przyjęła. Jak yo-yo, frisbee, bączek czy hula hoop. Kolejne pokolenia odkrywają mody dla siebie. Kobiety więcej mogą o tym powiedzieć, gdy mają dostęp do garderoby babci i matki.

  Już starożytni Rzymianie…
  Jako dziecko rekonstruowałem podbój Peru i Grunwald. Z równym zapałem. A obronę Festung Breslau przez drużyny Hitlerjugend już prawie z historyczną dokładnością, bo np. używając mniejszych i większych kawałków broni wykopanej i wyłowionej na miejscu. Oryginalnej i należącej do pierwotnych „aktorów”. Lokacje też były oryginalne.

  Żaden cymes, ja raczej zastanowiłbym się nad łatwością wypaczenia wniosków płynących z historii. Aby krwawe i niepotrzebne jatki nie zastąpił przekaz o „przygodzie i fajowości”.

 2. O ile moge zrozumiec rekonstrukcje bitwy pod Grunwaldem, o tyle nie moge zrozumiec odgrywania takich scen jak „Likwidacja Ghetta”, „Rozstrzeliwanie Zydow” i „Palowanie obywateli przez ZOMO”

  Byloby ciekawe gdyby motywacje takich „rekonstruktorow” zostaly wyjasnione na seminarium. Albowiem jak daje tak pojdzie doczekamy sie takich szopek jak „Rekonstrukcja wtrywania paznokci w Gestapo” czy „Lamanie palcow podczas sledztwa pzrez UB”.

  Byloby dobrz egdyby „rekonstruktorzy” zachowali szacunek dla ofiar roznyc htragicznych wydarzen i zrezygnowa;i z konwertowania tyc hwydarzn w jaselka

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php