Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

29.06.2012
piątek

Francja żegna Minitel

29 czerwca 2012, piątek,


Minitel, szybkie pociągi TGV i elektrownie atomowe były w latach 80. ubiegłego stulecia symbolem awangardowej nowoczesności Francji. Minitel, serwis teleinformatyczny wprowadzony w 1982 r. odchodzi jednak jutro o północy do historii. Przegrał, bo przegrać musiał z Internetem. Wcześniej jednak wprowadził miliony Francuzów do Sieci, którzy dzięki Minitelowi mieli dostęp zarówno usług elektronicznej bankowości, jak i serwisów erotycznych.Minitela żegna nawet prasa brytyjska, „The Guardian” poświęcił mu dziś ciekawy artykuł. Cóż, Brytyjczycy próbowali wprowadzić podobny serwis – Prestel. Nie przyjął się, złośliwi mówią,  że to ze względu na brytyjską pruderię i zasadę „No sex, please. We Are British!”. Francuzi nie mieli oporów i umożliwili świadczenie w należącym do France Telecom serwisie różnych usług przez niezależnych usługodawców. Również „messageries roses”, czyli serwisów erotycznych. Czy ta różnica spowodowała triumf Minitela i porażkę Prestela? Faktem jest, że Francuzi mieli już od początku lat 80. ub. stulecia dostęp do świata, który stał się dostępny dla wszystkich dopiero kilkanaście lat później.

Janine Galey, 85, a mother of seven in Paris, said she used it for almost 20 years until around 2000, long after the advent of the internet. She did not have a computer at home and recently went straight from Minitel to an iPad tablet computer.
„As an object, it was pleasing to the eye, intelligently designed, it wasn’t heavy and it didn’t take up too much space,” she said. „At first it sat in the study of my flat and then on a little table in my bedroom. It was easy to operate and I’d use it to find names and addresses, to check train times and reserve tickets.”

Inni złośliwcy mówią, że  Steve Jobs zainspirował się dizajnem terminali Minitela w trakcie pracy nad Macintoshem, który ujrzał światło dzienne w 1984 r. Cóż, pewnych podobieństw można się dopatrzeć. Nie wiem, jak było – pamiętam jednak, jak jeżdżąc w latach 80. do Francji patrzyłem na stojące w mieszkaniach Francuzów beżowe terminale z bezsilną zazdrością. Jeszcze pod koniec lat 80. centralę telefoniczną w podwarszawskich Łomiankach obsługiwały telefonistki co jakiś czas przerywając rozmowę pytaniem: Mówi się?! dziś Internet wyrównał wszystko, takie przynajmniej są pozory.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. „Inni złośliwcy mówią, że Steve Jobs zainspirował się dizajnem terminali Minitela w trakcie pracy nad Macintoshem”

  I na szczescie sie myla

 2. Cale szcescie, ze zaden jankes nie zainspirowal sie TGV i systemem energetyki jadrowej: miliony ludzi ocalilo dzieki temu zycie.

 3. Francja ma problem, bo poza TGV i elektrowniami atomowymi, ktore nie sa juz zadnym hitem technologicznym, nie ma juz niczego do zaprezentowania. Francja sie starzeje i nie bardzo wie jak sobie z tym poradzic. Minitel, TGV i elektrownie byly nastepstwem trzydziestu lat ekonomicznego rozkwitu Francji. To skonczylo sie wraz z przejeciem wladzy przez Mitterranda i lewice. Ale powodem nie byly same lewicowe rzady, tylko ogolna sytuacja gospodarcza konca lat 70. i 80. Mitterrand jednak przylozyl do tego reke nieodpowiedzialnymi decyzjami ekonomicznymi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kecaj 1 lipca o godz. 8:59

  „Francja ma problem, bo (…) nie ma juz niczego do zaprezentowania.”
  Kecaj ma problem, bo poza umiejetnością wpisywania się na internetowym blogu nie ma pojęcia za sprawą jakich cudów jego słowa znajdują się potem na czyimś ekranie.
  Proszę się przejechać do Crolles.
  Dzisiejsze krytykowanie francuskiej nauki i techniki po polsku jest redefiniowaniem pojęcia hucpy. Jak Polska dorobi się firmy stukrotnie mniejszej od STMicroelectronics to @Kecajowi pozwolę na ponowne zabranie głosu w tej materii. Po polsku.

 6. ja bym tylko chciala, zeby Polska sie tak starzala jak Francja. Tu 500 km pokonuje sie w 2 godziny, a w Polsce z Wroclawia do Warszawy jechalam ostatnio 8!

 7. OVH – francuska internetowa mega serwerownia – hub. Rozwala cena i jakoscia cala europejska konkurencje.

 8. @Zed: o OVH pisałem, założyli ją Polacy http://bendyk.blog.polityka.pl/2012/02/14/z-cyklu-polak-potrafi/

 9. „Podoba” mi sie polaczkowa hucpa, z jaka jeden anonimowy ignorant z drugim wypowiadaja sie na temat np. francuskiej energetyki atomowej (przypuszczalnie najnowoczesniejszej na swiecie), do ktorej kopiowania wzywa sie np. w USA, gdzie na forach zorientowani technicznie obywatele wytykaja swojemu rzadowi zacofanie, ale co oni wiedza, polski frustrat wie lepiej.

  Oczywiscie francuski przemysl samochodowy, lotniczy czy kosmiczny to tez marazm i upadek? Doprawdy, lepiej milczec niz popisywac sie niewiedza w Internecie.

 10. Zed, to jest polskie forum a Polityka wymaga jednak poziomu, więc może tak naucz się pisać polskie znaki. To proste – prawy Alt i będziesz miał ą,ę itd. Bo inaczej to bedziesz glupolem.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php