Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Antymatrix - Blog Edwina Bendyka

Bunt Sieci

1. Spis treści

2. Bunt Sieci – Rewolucja. Czas manifestów (fragment książki).

3. Koniec utopii (rozdział z części II, powstał dekadę temu, dla „Zatrutej studni”)

4. Recenzje

5. Bunt Sieci – Informacje dodatkowe.

„Bunt Sieci” powstał zainspirowany protestami przeciwko porozumieniu ACTA, choć tematy w nim poruszane zajmują mnie od wielu lat. Oczywiście, nie wiedziałem że w styczniu 2012 r. dojdzie do masowych wystąpień. Obserwując jednak przemiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie często zadawałem, również podczas publicznych wystąpień, pytania o to, jak nowe formy uczestnictwa w kulturze, które umożliwia m.in. Internet mogą przełożyć się na nowe formy mobilizacji społecznej i politycznej. Kwestię tę podnosiłem m.in. 1 grudnia 2011 r. podczas inauguracji Poznańskiego Kongresu Kultury, w trakcie wykładu o nowych formach uczestnictwa w kulturze i demokracji.

Pytanie o możliwość zrywu znalazło szybko odpowiedź. Nikt nie przewidział skali i intensywności manifestacji organizowanych głównie przez ludzi młodych o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie społecznym, mieszkających w miastach dużych i małych. To pierwsza taka mobilizacja w III Rzeczpospolitej. Nie jest to jednak pierwszy przykład „zmowy obywatelskiej” przeciwko polityce złej jakości i kiepskiemu zarządzaniu różnymi sferami życia w Polsce. Wyrażają się w nich po prostu kolejne przejawy „Buntu Sieci”, buntu nowego sieciowego społeczeństwa przeciwko starym, niewydolnym strukturom państwa tkwiącego ciągle w XX, a nawet i XIX wieku.

Protest przeciwko ACTA przyspieszył pracę nad „Buntem Sieci”. Zdecydowałem, że przygotuję książkę będącą kroniką trwającej po cichu i nabierającej na sile rewolucji.

Gorącą analizę tego, co wydarzyło się na przełomie stycznia i lutego (część I książki, „Wirtualna wojna domowa”) uzupełniam tekstami, jakie powstały w związku z projektem „Buntu Sieci” w ciągu ostatnich kilku lat (część II, „Wyznania kogniwojażera”). Dokumentują one przemiany w różnych sferach życia – zestawione razem pozwalają nie tylko odczuć ich klimat, lecz także odsłaniają procesy in statu nascendi, jakby to powiedzieli chemicy.

„Czy Polska przetrwa do 2030 roku” – to kluczowe pytanie książki. Oczywiście pytanie to nie jest prognozą, lecz zachętą do refleksji nad światem, w którym najważniejsze role odgrywać będą dzisiejsi protestujący z ulic polskich miast. Co zrobić, by nie zmarnować ich energii i umiejętności?

Zapraszam do lektury i wspólnego poszukiwania odpowiedzi. „Buntowi Sieci” towarzyszy dostępna w Internecie książka „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (www.buntsieci.pl). Powstała dekadę temu, lecz najważniejsze jej wnioski dotyczące delegitymizacji starego ładu i kryzysu zaufania nie straciły na aktualności. Zapraszam także na Facebook: http://www.facebook.com/buntsieci

Zakup:

ebook – księgarnia nexto.pl

wydanie papierowe – sklep „Polityki”

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Miłe, na pewno ciekawe ale dlaczego nie w formacie ebooka?

 2. Jestem
  1. w trakcie lektury
  2. pod wrażeniem
  😀
  Książkę czyta się doskonale – rzadki przykład wyważonej opinii nt. tego, co się działo wokół ACTA, „analogowości” sfery urzędniczo-politycznej i powiększającego się rozziewu pomiędzy cyfrowymi obywatelami a rządzącymi.

  p.s. +1 dla Sławka – ebook byłby jak najbardziej na miejscu (najlepiej mobi/epub). Są szanse?

 3. @Sławek @insider ebook jest technicznie gotowy, diabeł śpi w szczegółach ustaleń z platformą dystrybucyjną. Na pewno jednak wkrótce będzie dostępny. Pozdrawiam

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A mi się wciąż marzy dystrybucja ebooka na zasadzie freemium. Ale to już chyba dopiero przy następnej książce. A może jednak?

 6. a propos ebooków – świetnie, że „zatruta studnia” jest dostępna na licencji CC.
  Tylko dlaczego na buntsieci.pl nie ma bezpośredniego linku do pliku? (a przynajmniej ja go nie znalazłem; plik zlokalizowałem dopiero na FreeLabie (freelabpl.wordpress.com).

 7. swietna ksiazka. dzieki.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php